
Warto zauważyć, że tzw. dyscyplina finansowa, która zmniejsza pule pieniędzy na dopłaty bezpośrednie jest co roku wdrażana przez KE. W przyjętym dokumencie zapisano, że w 2018 roku płatności bezpośrednie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, które wynoszą powyżej 2 tys. euro zostaną zmniejszone o niecałe 1,4%. Redukcja dotknie rolników z wszystkich państw UE, poza Chorwacją, w której dotacje bezpośrednie dopiero są wdrażane po niedawnym ich przystąpieniu do Wspólnoty.
Jak podaje Komisja Europejska, dzięki zmniejszeniu wydatków na dopłaty, rezerwy na ewentualny kryzys wyniosą 459,5 mln euro.
Warto dodać, że zgodnie z prawem dotyczącym WPR, jeżeli kwota przeznaczona na stworzenie rezerwy kryzysowej nie zostanie wykorzystana w części lub w całości, to pod koniec roku budżetowego jest ona zwracana rolnikom. Od czasu utworzenia rezerwy kryzysowej w 2014 r. nigdy nie trzeba było jej używać, a roczne pieniądze odłożone każdego roku zostały ponownie udostępnione rolnikom.
Na redukcję dopłat bezpośrednich i stworzenie rezerwy kryzysowej musi zgodzić się jeszcze Rada i Parlament Europejski. pm