StoryEditordopłaty bezpośrednie

Wnioski o dopłaty bezpośrednie od 2018 roku tylko przez Internet

17.11.2017., 15:11h
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało do konsultacji społecznych projekt ustawy, na mocy której nastąpią duże zmiany w składaniu wniosków o dopłaty bezpośrednie i dotacje z PROW. Zmiany miałyby obowiązywać od początku 2018 roku. 

Od 2018 roku wszystkie wnioski o dopłaty bezpośrednie czy wnioski o dotacje z PROW związane z powierzchnią gospodarstwa byłyby składane na elektronicznym formularzu geoprzestrzennego wniosku (GSAA). Taki jest wymóg Komisji Europejskiej.

Wniosek o dopłaty bezpośrednie za 2018 rok przez Internet

W praktyce oznacza to, że niemal każdy rolnik będzie musiał wypełnić wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za pośrednictwem Internetu.

Biorąc pod uwagę, że w 2017 r. wnioski o dopłaty bezpośrednie drogą elektroniczną wypełniło nieco ponad 11 tys. rolników, czyli niespełna 1% wszystkich gospodarzy, to czeka nas prawdziwa rewolucja.

Wnioski o dotacje obszarowe PROW trzeba będzie wysłać przez aplikację ARiMR

Na dodatek taka sama procedura będzie dotyczyć niektórych programów wsparcia w ramach PROW, w tym dotacji za zalesienie, programów rolnośrodowiskowych czy działań rolno-środowiskowo-klimatycznych, wsparcia dla rolnictwa ekologicznego i płatności ONW.

Aplikacja ARiMR ma ułatwiać rolnikom wypełnianie wniosków o dopłaty bezpośrednie

ARiMR już deklaruje, że przed uruchomieniem kampanii na 2018 rok poprawi swoją aplikację e-wniosek tak, aby była ona bardziej intuicyjna i zrozumiała dla rolników.
Z zapowiedzi Agencji wynika, że rolnik zacznie wypełnianie wniosku od… rysowania. W oparciu o dane z poprzednich lat rolnik będzie widział granice działek rolnych, co ma ułatwić prawidłowe wskazanie wielkości i położenia każdej z działek. Zadanie gospodarza będzie polegało na przypisaniu konkretnych rodzajów upraw do każdego z użytkowanych gruntów.

Aplikacja ARiMR-u już podczas wypełniania wniosku będzie pokazywać wskazówki, jak wypełnić poszczególne pola, jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku. Od razu będą się także pojawiać komunikaty, jeśli system wykryje jakiś błąd lub stwierdzi brak jakiegoś dokumentu lub danych.
Jak zapewnia Agencja, dzięki temu rolnik będzie mógł uzupełnić lub poprawić wniosek przed jego ostatecznym wysłaniem do ARiMR, a to z kolei powinno pozwolić na uniknięcie kontroli urzędników czy zmniejszenia wysokości dopłat z tytułu nieprawidłowości.

ARiMR musi pomagać rolnikom, którzy nie są w stanie wysłać wniosków o dopłaty czy dotacje przez Internet

Na całe szczęście ministerstwo wzięło w projekcie pod uwagę, że spora część rolników nie ma nawet dostępu do Internetu, przez co złożenie e-wniosku byłoby dla nich poważnym problemem. Dlatego biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą musiały takiemu rolnikowi zapewnić pomoc techniczną w wypełnieniu e-wniosku.
Drugą opcją będzie przekazanie przez ARiMR rolnikowi formularza i odpowiednich materiałów graficznych w formie papierowej, a następnie po ich uzupełnieniu przez rolnika, wprowadzenie wszystkich danych do geoprzestrzennego wniosku o przyznanie dopłat lub dotacji. 

Oświadczenie zamiast wniosku o płatności bezpośrednie w 2018 roku

W projekcie ustawy przewidziano także możliwość złożenia tylko oświadczenia zamiast całego wniosku o dopłaty bezpośrednie w 2018 roku.
Z tej opcji będą mogli skorzystać rolnicy z gospodarstw, w których nie nastąpiły żadne zmiany, które mogłyby wpłynąć na treść wniosku. Jak tłumaczy resort rolnictwa, dzięki temu zostanie uproszczony i przyspieszony proces obsługi wniosków.
Takie same oświadczenia będzie można złożyć w przypadku dotacji z działań obszarowych PROW.
Takie oświadczenie trzeba będzie złożyć do biura powiatowego ARiMR od 15 lutego do 14 marca na formularzu opracowanym przez Agencję.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie będzie już informować rolników o opóźnieniu w rozwiązaniu jego sprawy

Przy okazji tych zmian Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce zdjąć z ARiMR jeden obowiązek, który akurat był korzystny dla rolników. Zgodnie z wciąż obowiązującym prawem, jeśli Agencja nie była w stanie załatwić sprawy danego rolnika o dopłaty bezpośrednie lub dotacje za działania obszarowe PROW do 1 marca, to za każdym razem urzędnicy ARiMR musieli listownie o tym powiadomić rolnika i podać przyczynę tego opóźnienia oraz termin rozpatrzenia jego sprawy.

Po zmianach, jakie chce wprowadzić resort Krzysztofa Jurgiela, kierownicy biur powiatowych ARiMR  nie będą musieli wysyłać zawiadomień do rolników. Teoretycznie jedynym ograniczeniem czasowym dla ARiMR będzie 30 czerwca, czyli data, do kiedy Agencja musi zrealizować płatność co najmniej 95% dopłat bezpośrednich.
Jednak w 2017 roku aż 4 tys. gospodarstw otrzymało dopłaty bezpośrednie po 30 czerwca.

Nie wiadomo jeszcze kiedy i w jakim ostatecznie kształcie propozycje te wejdą w życie.  

Paweł Mikos 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. styczeń 2025 16:19