mazowieckie
Hodowcy podkreślają, że sukces w hodowli zaczyna się na polu, a podstawą wysokiej produkcji mleka są wysokiej jakości pasze objętościowe. Zaznaczają też, iż chcąc uzyskać wysoką wydajność równocześnie trzeba dbać o wszystkie inne elementy związane z hodowlą bydła mlecznego.
– Dużo czynników wpływa na uzyskanie wysokiej wydajności. Między innymi staramy się wyprodukować jak najlepszą mieszankę łąkową oraz tak uprawiać kukurydzę, by uzyskać z niej wysokiej jakości kiszonkę – mówi Krzysztof Jaszczur.
Szeroko pojętym rozrodem, w tym zabiegami inseminacji w stadzie państwa Jaszczurów zajmuje się lekarz weterynarii. Gospodarze dysponują kontenerem na nasienie buhajów, które sami zamawiają. Zwracają przy tym uwagę na długowieczność zwierząt, mocne racice i nogi, prawidłowo zbudowane wymię oraz parametry mleka.
– Zabrzmi to może nieskromnie, ale możemy pochwalić się bardzo dobrą genetyką stada. Nasze jałówki kilkukrotnie zostały już wyróżnione, a pierwiastki (podczas oceny) uzyskują zwykle powyżej 82 punktów. Sami prowadzimy dobór buhajów, przy czym szczególną uwagę zwracamy na unikanie pokrewieństwa kojarzonyc...