StoryEditorWiadomości rolnicze

Z wąską skrzynią i dużymi kołami

28.07.2016., 13:07h
Pronar wprowadza do oferty rozrzutniki obornika o konstrukcji samonośnej z wąską skrzynią zakończoną pionowym dwubębnowym adapterem. Maszyny poruszają się na pojedynczej osi z dużymi kołami, co jest nie tylko bezpieczne dla gleby, ale przyczynia się do ograniczenia oporów toczenia, czego efektem jest niższe zapotrzebowanie na moc.

Skorupowa skrzynia tych maszyn w całości została wykonana z wysokojakościowej blachy S355 o grubości 4 mm. Wyróżnia ją konstrukcja w kształcie litery Y, co pozwala na swobodne zsuwanie się materiału po ścianach zapobiegając jego blokowaniu. W dolnej części zbiornika umieszczono przenośnik listwowy z dwoma łańcuchami o grubości ogniw 14 mm. Przenośnik napędzany jest za pomocą silnika hydraulicznego, co pozwala na precyzyjne sterowanie prędkością przesuwu, a tym samym, ilością roztrząsanego obornika. Za rozrzucanie nawozu na szerokości od 8 do 12 metrów odpowiadają dwa pionowe walce z uzwojeniem ślimakowym.

Bębny wyposażone są w wymienne noże. Do wyposażenia standardowego należą: amortyzowany dyszel, drabina inspekcyjna, stopnie burtowe ułatwiające dostęp do skrzyni oraz pneumatyczna dwuobwodowa instalacja hamulcowa. Wyposażenie opcjonalne obejmuje hydraulicznie podnoszoną zasuwę umieszczoną przed adapterem. Z jednej strony zapewnia ona bezpieczny transport materiałów, ograniczając wydostanie się obornika czy innego materiału poza maszynę, z drugiej (np. w przypadku wapna), wykorzystywana jest jako element dozujący. Zasuwa jest również pewnym rozwiązaniem zabezpieczającym układ napędowy. Po prostu ogranicza opór załadowanej masy podczas uruchamiania bębnów rozrzucających.

Wyposażeniem ponadstandardowym jest również sterowany hydraulicznie deflektor w postaci dwóch tylnych osłon. Zabezpieczają one przed usypywaniem się ładunku podczas transportu oraz służą jako ogranicznik przy nawożeniu skraju pól tuż przy miedzy. Na razie w ofercie Pronaru są dwa modele rozrzutników o ładowności odpowiednio 6 ton (model NV161/1) i 8 ton (model NV161/2). Maszyny te wymagają ciągników o mocy odpowiednio 80 i 90 KM. W przyszłości gamę mają uzupełnić większe modele.

Przemysław STANISZEWSKI

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. grudzień 2024 15:07