StoryEditorWiadomości rolnicze

Jak dobrze odsadzać cielęta?

01.06.2017., 17:06h
W opinii dr. Ajmala Khana – specjalisty w dziedzinie żywienia przeżuwaczy z AgResearch Limited w Nowej Zelandii kluczową strategią jak najlepszego odsadzenia cieląt jest zwiększenie dawek mleka, które redukują odczuwanie głodu i związany z tym stres.

Dr Ajmal Khan to obecnie jeden z najbardziej uznanych na świecie autorytetów w kwestii żywienia cieląt, który – dzięki sponsorowi- firmie Polmass S.A z Bydgoszczy – przyjechał do Polski z wykładem zaprezentowanym podczas konferencji naukowej na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Dr Khan wyjaśnił, że młode cielęta mają swoje potrzeby pokarmowe, behawioralne, środowiskowe i socjalne. Jeśli te podstawowe potrzeby zaspokoimy, to w odchowie uzyskamy normalny ich rozwój, dobre zdrowie, szybki wzrost oraz niską śmiertelność. W efekcie końcowym uzyskamy zdrowe, płodne, długowieczne i wydajne krowy. To oczywiście jest duże wyzwanie dla hodowcy, jednak – zdaniem dr. Khana – istnieją sposoby odchowu, które mogą pomóc je osiągnąć.

Więcej mleka

 Jednym z nich jest zwiększenie dawek mleka przed odsadzeniem. Takie postępowanie ogranicza odczuwanie głodu i łagodzi stres z tym związany. Równocześnie zwiększa przyrosty masy ciała cieląt.

Stopniowe odsadzenie stymuluje pobranie pasz stałych u cieląt żywionych dużymi dawkami pasz treściwych

Okres przed odsadzeniem to czas, w którym organizm cielęcia podlega wielu zmianom rozwojowym, a rozwój ten jest bezpośrednio powiązany z wydajnością w pierwszej i każdej kolejnej laktacji. W szczególności przyrosty masy ciała przed odsadzeniem są powiązane ze zwiększeniem wydajności mlecznej w pierwszej laktacji, dlatego też okres odsadzenia, który pozwala na zwiększenie przyrostów masy ciała po odsadzeniu jest bardzo ważny.

Stopniowe odstawianie

Odsadzenie jest naturalnym procesem stopniowego przyzwyczajania cielęcia do dorosłej diety oraz wycofania z niej mleka. W zakończeniu pozyskiwania składników pokarmowych z mleka na rzecz produktów fermentacji powstającej w żwaczu pozwala oczywiście rozwój żwacza. Dr Khan jest gorącym zwolennikiem stopniowego odsadzania cieląt, które to między innymi zachęca je do pobierania pasz stałych. Płynność procesu odsadzenia jest tutaj absolutnie krytyczna. Gwałtowne odcinanie cieląt od mleka zatrzymuje płynny rozwój żwacza i może mieć szkodliwy wpływ na ich zdrowie i przyrosty młodych cieląt.

– Wczesny dostęp do rozdrobnionych pasz objętościowych zwiększa pobranie pasz stałych i nie opóźnia rozwoju żwacza, jeśli pasze te są podawane razem z paszami treściwymi – twierdzi dr Ajmal Khan

Na podstawie swoich wielu badań, dr Khan twierdzi, że stopniowe odsadzanie zwiększa pobranie pasz stałych. Ponadto stopniowe odsadzanie od mleka przez okres 10 dni skutkuje najlepszymi przyrostami masy ciała. Z punktu widzenia efektów odchowu cieląt, odsadzenie w 8. tygodniu życia jest lepsze niż wcześniejsze.

W parach i z sianem

 Zdaniem naukowca, jak najlepszemu odsadzeniu sprzyja także wczesny dostęp do siana, które promuje rozwój żwacza. Na podstawie badań własnych twierdzi, że wczesny dostęp do siana nie tylko nie opóźnia rozwoju funkcji metabolicznych nabłonka żwacza, ale również wpływa na zwiększenie pobrania suchej masy przed odsadzeniem i po odsadzeniu.

 Zwiększeniu pobrania pasz przez cielęta sprzyja także utrzymanie grupowe. Okazuje się, że cielęta utrzymywane parami pobierają więcej paszy stałej i rosną zdecydowanie lepiej niż utrzymywane indywidualnie. Utrzymywanie parami zmniejsza także stres odsadzenia.

Zdaniem dr. Ajmala Khana, kwestie, które każdy hodowca powinien rozważyć w okresie odsadzanie cieląt, to:

  • uwzględnienie rasy, wieku oraz planowanych przyrostów, przy podejmowaniu decyzji o ilości podawanego cielętom mleka,
  • jakość mleka, częstotliwość żywienia, sposób żywienia i dostępność paszy,
  • unikanie przegrupowywania, szczepienia, dekornizacji i zmian żywieniowych w okresie
  • odsadzenia,
  • smakowitość i jakość pasz stałych jest istotna, aby uzyskać odpowiednie pobranie w trakcie odsadzania i po odsadzeniu,
  • dodatki paszowe, które promują pobranie pasz stałych lub stymulują rozwój przewodu pokarmowego ułatwiają odsadzanie,
  •  czystość urządzeń i regularność żywienia są kluczowe dla uzyskania korzyści z żywienia cieląt większymi dawkami mleka.


Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 03:26