StoryEditorWiadomości rolnicze

Powschodowa ochrona kukurydzy

09.06.2017., 09:06h
Tegoroczna wiosna nie ułatwia pracy plantatorom kukurydzy. Zasiewy tej rośliny w porównaniu do poprzednich sezonów zostały mocno opóźnione z powodu niskich temperatur.

Zabieg ten, podyktowany stworzeniem jak najlepszych warunków do rozwoju kukurydzy w pierwszych tygodniach od zasiewu, jest oczywiście prawidłowy. Możemy przypuszczać, że dzięki późniejszym siewom, odpowiednia faza na wykonanie powschodowego zabiegu herbicydowego również przypadnie później niż zazwyczaj. W zależności od sytuacji na polu, obecnie wyróżniamy trzy rodzaje zabiegów herbicydowych, które mogą zostać wykonane w kukurydzy:

Poprawka po zabiegach doglebowych

Część rolników zasiała swoje pola kukurydzy w II i III dekadzie kwietnia oraz zdecydowała się zastosować doglebowy zabieg odchwaszczający. Warunki do działania tego typu herbicydów nie były idealne, zarówno pod kątem temperatury, jak i wilgotności gleby. Oczywiście najgorszym scenariuszem jest wykonanie zabiegu poprawkowego. Wydatki, i to nie małe, zostały już poniesione przy wykonaniu pierwotnego oprysku, dlatego jeżeli będzie konieczne zastosowanie korekty, należy zwrócić uwagę na skład gatunkowy chwastów, które pozostały na plantacji. Analizując skuteczność herbicydów doglebowych, dwoma najczęściej pojawiającymi się chwastami w zachwaszczeniu wtórnym są komosa biała i chwastnica jednostronna. Warto dobrać do zabiegu poprawkowego takie produkty, które będą charakteryzowały się wysokim poziomem zwalczania tych chwastów.

Chwastnica jednostronna po zastosowaniu herbicydów Rimel i Nixon
(ok. 14 dni po zabiegu)

Poprawka po zabiegach wczesnopowschodowych

Coraz częściej typowe herbicydy doglebowe stosowane są w fazie 1–2 liścia kukurydzy, w tzw. terminie wczesnopowschodowym. Aplikując taki produkt w tym terminie wykorzystuje się podwójne działanie zawartych substancji czynnych, zarówno doglebowe jak i nalistne. Także w tym przypadku możliwe jest wykonanie zabiegu poprawkowego, które może wynikać ze złego dobrania herbicydu do spektrum chwastów na polu czy też nieodpowiednich warunków do pełnego działania środka.

Główny zabieg powschodowy

Najczęściej wybierany wariant ochrony herbicydowej kukurydzy, przypadający zazwyczaj na fazę od 3. do 6. liścia kukurydzy. Zaletą tego systemu jest pełne poznanie składu gatunkowego chwastów na polu oraz długi okres możliwości wykonania zabiegu (a tym samym wykonania zabiegu w najlepszych warunkach pogodowych). Dobrane preparaty muszą koniecznie zwalczać chwasty jedno- i dwuliścienne, w tym wszystkie najgroźniejsze dla uprawy kukurydzy, czyli: chwastnicę jednostronną, pozostałe chwasty prosowate, komosę białą, szarłat szorstki czy perz właściwy. Ponieważ stosowane substancje charakteryzują się działaniem nalistnym, koniecznie do zbiornika opryskiwacza warto dodać adiuwant, który wpłynie na lepsze pobranie preparatu przez liście chwastów. Najbardziej popularnym jest Asystent+.

Komosa biała zwalczona przez Rimel+Nixon+CornMax

Jakie herbicydy wybrać?

Bez względu na to, czy jesteście państwo zmuszeni wykonać zabieg poprawkowy, czy też oprysk herbicydem jest planowanym pierwszym w technologii ochrony, przedstawiam optymalne rozwiązania zwalczające wszystkie pospolicie występujące chwasty w kukurydzy.

Siłą prawidłowej technologii odchwaszczania jest skuteczność zabiegu. Zwalczanie chwastów na polu to efekt działania kilku substancji aktywnych. Dlatego też polecam technologię Rimel, która będzie rozwiązaniem najbardziej optymalnym. Na plantacje o dużym nasileniu chwastami dwuliściennymi oraz występującymi jednoliściennymi, tj. chwastnica, perz, włośnice, owies głuchy, palusznik krwawy czy samosiewy zbóż zalecam połączenie herbicydu Rimel 25 SG, Nixon 50 SG oraz preparatu CornMax 340 SE. CornMax zawiera dwie substancje aktywne, w tym bardzo szybko działający nalistnie bromoksynil oraz doglebową terbutyloazynę, która chroni przed zachwaszczeniem wtórnym. Efekt chwastobójczy jest widoczny już po kilku dniach od zabiegu, co jest istotne w skutecznej walce z uciążliwymi gatunkami. Herbicydy Rimel 25 SG oraz Nixon 50 SG sprzedawane są łącznie z adiuwantem Asystent+, który wpływa na lepsze pobranie substancji czynnych herbicydów przez blaszki liściowe chwastów.

Międzyrzędzia wolne od chwastów, to efekt skutecznej technologii Rimel

Wykonując zabieg odchwaszczania w ciepłe i słoneczne dni, warto aby przestrzegać jednej, bardzo ważnej reguły. W upalne dni wilgotność powietrza jest zazwyczaj niska, odparowywanie substancji z powierzchni liści szybsze, co powoduje gorsze wchłanianie preparatu przez chwasty. W takich warunkach zabieg należy opóźnić na godziny wieczorne (najlepiej po zachodzie słońca), tak aby wykorzystać wzrost wilgotności powietrza i lepsze pobieranie cieczy przez gatunki występujące na plantacji.

Paweł Talbierz
Crop Manager Chemirol

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. grudzień 2024 23:04