StoryEditorZdrowie

Odpoczywaj, ale tych objawów nie lekceważ!

23.12.2017., 13:12h
W święta trudniej o lekarza i leki. Nie każdy kaszel czy gorączka wymagają natychmiastowej konsultacji medycznej, ale są objawy, których nie wolno nam zignorować. Jeśli je zauważymy, nie żałujmy, że przerywamy wigilijną kolację, tylko wsiadajmy do samochodu czy taksówki i pędźmy do najbliższego szpitala. Stawką może być życie.
Za chwilę święta. Czas, kiedy niekoniecznie zwalniamy tempo. Działamy często na podwyższonym tętnie i wyższym ciśnieniu. A to w ostatniej chwili okazuje się, że za mało mamy maku do łazanek, a to syn z rodziną spóźnia się na wieczerzę albo niesforne dzieci wylały na siebie barszcz. Z jednej strony nerwy, z drugiej – perspektywa kilku dni w rodzinno-świątecznej atmosferze, w której nie w smak nam rozmowy o chorobach czy ciągła czujność, której obiektem jest własne ciało. Ba, w święta jesteśmy bardziej skłonni, by różne płynące z ciała sygnały ignorować. Na stole tyle dobra, że, jak mawiano na Podlasiu, „przechorować, nie darować”. Albo też jak tu nie wypić za zdrowie szwagra czy nowonarodzonego wnuka? O swoje dobro upominają się wtedy żołądek, wątroba.

Tymczasem apteki, sklepiki, ośrodki zdrowia zamknięte, do najbliższego szpitala daleko albo nie ma komu nas zawieźć. Po co o tym wszystkim mówimy? Otóż na czas, kiedy kontakt z lekarzem może być bardzo utrudniony, warto uzbroić się w wiedzę, na jakie objawy ze strony ciała powinniśmy reagować natychmiast. Jeśli tobie lub w twoim otoczeniu przydarzy się któraś z poniższych sytuacji, nie zastanawiaj się. Wsiadaj w samochód, wołaj taksówkę albo wręcz dzwoń po pogotowie.

Coś drętwieje?

Siedzisz przy stole. Nic ci nie było wczoraj, dziś rano, ani nawet przed kilkoma sekundami. Ale nagle czujesz rodzaj słabości czy zdrętwienia w ręce, nodze, na twarzy. Uwaga! To może być początek udaru! Zwłaszcza, jeśli objawy te dotyczą tylko jednej strony ciała. Ale udar może też zacząć się od utraty równowagi, zawrotów głowy albo problemu z chodzeniem. Szukaj pomocy lekarza natychmiast także kiedy nagle masz problem z widzeniem, nagle zaczyna cię bardzo boleć głowa, czujesz, że tracisz kontakt z rzeczywistością, masz nagle problem z rozumieniem i mówieniem.

Pamiętaj – udar przyłapany na samym początku ma absolutnie odwracalne skutki! A lek wzięty w ciągu czterech godzin od pierwszych objawów znacznie zmniejsza ryzyko długotrwałej niesprawności w wyniku udaru.

Boli mnie w piersiach

Z bólem w klatce piersiowej nie ma co żartować. Każdy ból w piersiach, zwłaszcza, jeśli towarzyszy mu pocenie się, uczucie ucisku, krótki oddech albo też nudności, powinien zostać skonsultowany natychmiast z lekarzem. Te objawy mogą sygnalizować poważną chorobę serca, ale też po prostu zawał. Szczególnie, jeśli czujesz je podczas wysiłku albo jakiejś aktywności.


  • Nagły ból w klatce piersiowej może być nieszkodliwą newralgią międzyżebrową, ale może świadczyć o zawale. W święta odpoczywaj, ale miej na oku to, co dzieje się z twoim ciałem

Ból w klatce piersiowej może też oznaczać inny problem zdrowotny, być może bardziej niebezpieczny. Tak może objawiać się skrzep, który przesuwa się w naczyniach krwionośnych gdzieś w płucach.

Jeśli masz wrażenie, że twoja klatka piersiowa jest ciasna albo ciężka, i jeśli uczucie to nie mija po kilku minutach, albo też pojawia się, znika, i znów się pojawia, natychmiast szukaj pomocy lekarza. Nie próbuj tego objawu przeczekać.



Czujesz podudzie?

Kto by zajmował się łydką podczas świątecznej kolacji z rodziną? A jednak warto się nią zainteresować. Bo ból i drażliwość tej partii nóg może świadczyć o skrzepie i może być niebezpiecznym objawem choroby zwanej zakrzepicą żył głębokich. Taka bolesność czy drażliwość może pojawić się po dłuższym przebywaniu w pozycji siedzącej, przy stole czy np. podczas długiego lotu samolotem. Ale może też zdarzyć się w wyniku dłuższego leżenia w łóżku, chociażby z powodu  choroby. Jeśli to zakrzepica, będziesz czuć ból najbardziej podczas stania albo chodzenia. Łydka, albo noga, może też lekko puchnąć. Jest też najczęściej lekko czerwona, bardziej czuła na dotyk i jakby większa od drugiej. Potwierdzeniem skrzepu może być jeszcze jeden objaw – ból, kiedy podnosisz w górę palce stóp. Polegaj jednak głównie na wcześniej opisanych objawach.

Świszczący oddech

Problemy z oddychaniem wymagają natychmiastowej interwencji. Taki świst może bardzo szybko przerodzić się w problemy z oddychaniem i nawet zagrozić życiu. To może być atak astmy, ciężka alergia na coś albo choroba płuc.   

Bez koloru i zapachu

Jeśli ogrzewasz dom węglem albo gazem, uważaj na najgroźniejszego wroga – tlenek węgla. Jeśli ty lub ktoś z bliskich poczuje tępy, narastający ból głowy, słabość, zawroty głowy, jeśli skarży się na nudności, gorsze widzenie, krótki oddech i traci orientację, natychmiast wyprowadź osobę lub osoby na świeże powietrze i dzwoń po pogotowie lub jedź do szpitala. Sygnałem zatrucia jest też krótki oddech i sino-blada cera. Tlenek węgla jeszcze bardziej zabójczy jest dla śpiących i osób pod wpływem różnych substancji psychoaktywnych, zwłaszcza alkoholu.

Karolina Kasperek  
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. grudzień 2024 15:41