Warto pamiętać, że jeśli w terminie do 15 maja rolnik nie zdąży wysłać wniosku, wówczas może go jeszcze złożyć do 10 czerwca 2019 roku. Jednak w takiej sytuacji potrącany jest 1% należnej kwoty płatności za każdy dzień roboczy spóźnienia. Z tego powodu lepiej wysłać wniosek jak najszybciej, zwłaszcza że do końca maja można w nim wprowadzać jeszcze zmiany bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji finansowych. Jednak za zmiany wprowadzone od 1 do 10 czerwca ARiMR potrąci z płatności do powierzchni objętej tą zmianą 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia.
Na co można otrzymać dopłaty?
W ramach dopłat bezpośrednich gospodarze mogą ubiegać się m.in. o jednolitą płatność obszarową, dopłaty za zazielenienie, dla młodego rolnika, płatność dodatkową czy dopłaty do bydła. Z upraw dopłaty są przewidziane m.in. do roślin strączkowych na ziarno, roślin pastewnych, ziemniaków skrobiowych czy buraków cukrowych. W aplikacji eWniosekPlus można ubiegać się także o dopłaty obszarowe z PROW, czyli o płatności ONW, pomocy na zalesianie czy premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową.
Właściciele gospodarstw rolnych o areale powyżej 15 ha mają obowiązek utrzymywać obszary proekologiczne EFA. Jednak w porównaniu z poprzednimi latami będzie mogła to być mniejsza powierzchnia przy określonych warunkach. Jeśli rolnik będzie posiadał grunty ugorowane z roślinami miododajnymi bogatymi w pyłek i nektar, oznaczone jako EFA1a, wówczas współczynnik ważenia dla EFA1a wynosi 1,5. W praktyce oznacza to, że zamiast 3 ha normalnych ugorów wystarczy, że będzie utrzymywał 2 ha gruntów ugorowanych z roślinami miododajnymi. Należy jednak pamiętać, że na takim terenie nie wolno prowadzić wypasu zwierząt.
eWniosekPlus - nowa, lepsza aplikacja
Część rolników zgłaszała ARiMR, że we wnioskach za 2018 rok z niewyjaśnionych przyczyn nie zostały uwzględnione niektóre z ich działek, za co winą obarczali wadliwy system Agencji. Prawdopodobnie z tego powodu Agencja wprowadziła w tym roku w aplikacji nowe funkcjonalności, w tym rozszerzenie informacji prezentowanych w tabeli z działkami referencyjnymi czy tabelę z podsumowaniem powierzchni zgłoszonych do danej płatności.
Paweł Mikos
fot.