StoryEditorWiadomości z branży

Mechanik samolotów doi krowy

29.10.2019., 16:10h
W małym gospodarstwie też można osiągać bardzo dobre wyniki produkcyjne, a najlepszym przykładem jest Józef Jagielski, który utrzymując 9 krów, od przeciętnej sztuki doi ok. 10 tys. kg mleka w 305 dni laktacji. Co ciekawe, wcale nie miał być rolnikiem, wszak na ojcowiźnie osiadł brat. On zaś wykonywał specjalistyczny i odpowiedzialny zawód mechanika lotniczych przyrządów pokładowych w Poznaniu. Jednak wilka ciągnie do lasu, więc zakupił gospodarstwo i zamienił hangar na oborę.
W stadzie Józefa Jagielskiego od wielu lat prowadzona jest ocena użytkowości mlecznej, a osiągane średnie wydajności laktacyjne różnią się w zależności od danego roku, bo, jak podkreślił hodowca, rok rokowi nierówny, a chodzi głównie o warunki klimatyczne, mające ogromny wpływ na jakość zebranych pasz objętościowych, co ma decydujące przełożenie na mleczność krów. Najwyższą średnią wydajność z obory rolnik osiągnął w roku 2016 pozyskując 10 539 kg mleka przy bardzo dobrych parametrach 4,63% tłuszczu i 3,34% białka, co w stadzie nieprzekraczającym 10 krów należy uznać za rewelacyjny rezultat. Jednak to co nie podoba się Józefowi Jagielskiemu, to wzrost stawek za ocenę użytkowości mlecznej.

Droższe usługi w trudnym czasie

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka podniosła nam hodowcom ceny za kontrolę użytkowości mlecznej i to w bardzo trudnym czasie dla rolnictwa. Susza znacznie obniżyła plony i dużo pasz łącznie z sianokiszonką będziemy musieli dokupić. Nie wiem czy w ogóle uda się zakupić świeże wysłodki buraczane, bo popyt na nie jest bardzo duży. Na razie skarmiamy wysłodki suszone, ale te...
Pozostało 69% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 03:49