StoryEditorWiadomości rolnicze

Dobrostan przełoży się na wyniki

12.11.2019., 14:11h
Obecnie, szczególnie przy przemysłowym chowie zwierząt, coraz większego znaczenia nabiera stosowanie praktyk zaspokajających behawior zwierząt i spełniających warunki dobrostanu. Należy zapewnić lepsze zrozumienie i przestrzeganie na większą skalę wymogów. Domagają się tego coraz częściej konsumenci zwracający w większym stopniu uwagę na to, skąd pochodzą produkty i w jakich warunkach były utrzymywane zwierzęta.
Zwierzęta gospodarskie zostały uzależnione od człowieka i z tego między innymi wynika nasza odpowiedzialność za nie i za warunki, jakie im stworzymy. Unia Europejska posiada jedne z najwyższych na świecie standardów w zakresie dobrostanu zwierząt, których stosowanie ma między innymi pomóc w zapewnieniu równych warunków konkurencji na wspólnym rynku.

Działania UE na rzecz dobrostanu zwierząt, choć wdrażane z opóźnieniem, przyniosły sukcesy w istotnych obszarach, niemniej nadal stwierdza się pewne uchybienia w kwestii warunków utrzymania zwierząt w gospodarstwach, podczas ich transportu oraz uboju. Wciąż występują różnice między oczekiwaniami a wdrażaniem przepisów w praktyce i jest wiele do zrobienia w celu promowania wyższych standardów w zakresie dobrostanu zwierząt.

Namacalne efekty poprawy warunków
Ustawodawstwo Unii Europejskiej stanowi, że nie powinno się rutynowo przeprowadzać obcinania ogonów u trzody chlewnej, a materiały przeznaczone do manipulacji powinny być dostępne dla wszystkich świń, aby zapobiec gryzieniu ogonów i umożliwić im zachowanie naturalnego behawioru. Jednak około 90–95% prosiąt w UE nadal ma obcinane ogony, aby un...
Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 16:47