StoryEditorZdrowie

Co cię czeka po operacji zaćmy

19.11.2019., 16:11h
Jeden z naszych Czytelników zadzwonił niedawno z podziękowaniem za tekst o procedurze usuwania zaćmy. I jednocześnie poprosił o porady dotyczące czasu po zabiegu. Spełniamy prośbę i piszemy dziś o wszystkim, czego można się spodziewać po wykonanej operacji, i o tym, jak się po niej zachować – co robić, czego unikać.
Operacja? Raczej zabieg. Może być krótki i bez komplikacji, jeśli tylko zastosujemy się do kilku wskazówek. Standardowy zabieg usunięcia zaćmy w jednym oku może trwać nawet... 10 minut! Zaraz po zabiegu musisz odpocząć w sali pooperacyjnej. To potrzebne, by minął stan odurzenia po podaniu środków uspokajających i znieczulających. Zwykle potrzeba na to od 30 minut do godziny.

Najpierw odpoczynek

Oczywiście nie powinieneś wracać do domu sam. Dobrze, by ktoś ci towarzyszył. Na pewno nie wchodzi w rachubę powrót samochodem z tobą w roli kierowcy. Na drogę do domu otrzymasz specjalne okulary, które będą chronić oko (wciąż najczęściej wykonuje się dwie niezależne operacje zaćmy, jeśli dotknęła ona oboje oczu) przed jasnym światłem i blaskiem. Jeśli po powrocie do domu poczujesz się zmęczony albo śpiący, połóż się na kilka godzin. Zwykle po tym czasie – wszystko jednak zgodnie z zaleceniami lekarza – będziesz mógł zdjąć okulary ochronne. Pamiętaj tylko, że trzeba będzie ponownie je założyć na noc i podczas dziennych drzemek. Taka procedura będzie cię obowiązywać przez kilka dni. W tym czasie może też pojawić się swędzenie oka albo nadwrażliwość na światło. Ważne, by powstrzymać się wtedy od przecierania oka.

Może być mętny obraz i falować

Mija kilka dni i ściągasz uciążliwe już pewnie okulary. I widzisz, ale jakoś przez mgłę. Obraz jest nieco rozmyty albo zamazany. Nie bój się! To normalne. Twoje oko musi przyzwyczaić się do stanu, w którym nie odbiera już obrazu przez mętną soczewkę, tylko jej nową, przezroczystą protezę. Oko musi się z nią oswoić.

Podczas okresu adaptacji oka do nowych warunków niektórzy pacjenci mają nawet wrażenie falowania obrazu albo jego zniekształcenia. Takie wrażenie ma prawo zaistnieć i zwykle nie trwa dłużej niż godzinę. Niektórzy pacjenci deklarują czyste, ostre widzenie już kilka godzin po zabiegu. Ale z każdym jest inaczej, więc nie martw się, jeśli tobie zabierze tydzień albo nawet dwa, by kształty stały się wyraźne.

Nie zdziw się też, jeśli oko będzie przekrwione, czyli uwidocznią się pęknięte naczynia krwionośne. To nic nadzwyczajnego – na oku przeprowadzono przecież zabieg. W jego przebiegu naturalnie uszkodzeniu ulegają niektóre naczynia krwionośne w białej części oka zwanej twardówką. Kiedy oko będzie się goić, stopniowo będą znikać czerwone „żyłki”. Potrwa to kilka dni.

Jeśli otrzymałeś zastrzyk znieczulający przez skórę w dolną część oka, może tam pojawić się siniak. Będzie to wyglądać trochę jak podbite oko. To także normalna sprawa, a śliwkowy „tatuaż” powinien zniknąć w ciagu kilku dni.

Pamiętaj – nie zostajesz bez opieki w tym czasie. Twój lekarz zapewne zleci wizytę kontrolną już dzień po zabiegu, by upewnić się, że nie pojawiają się komplikacje. Jeśli jednak po tej wizycie w ciągu kilku kolejnych dni rozmyty obraz nie robi się ani trochę wyraźniejszy albo czujesz w oku ból czy dyskomfort, powiadom o tym twojego chirurga.

Niektórzy po zabiegu mają wrażenie suchego albo szorstkiego oka. To uczucie też powinno mijać z każdym dniem. Jeśli jednak już wcześniej cierpiałeś na suchość w oczach i używałeś kropli, nie powinno zaskakiwać, że takie uczucie będzie doskwierać.

Tydzień na obserwację

Na kompletne wyzdrowienie oka po zabiegu trzeba sobie dać około miesiąca. Ale możesz być zaskoczony tym, że już na drugi dzień będziesz w stanie wykonywać wiele codziennych czynności. Jednak pierwsze siedem dni po zabiegu powinno upłynąć na bacznym obserwowaniu stanu oka. Lekarz przepisze ci też najprawdopodobniej antybiotyk w kroplach do oczu, aby zapobiec infekcji, a także krople przeciwzapalne. Jednym i drugim preparatem trzeba będzie zakraplać oczy kilka razy dziennie. I tak przez tydzień po zabiegu. Jeśli jednak pojawi się jakiś stan zapalny w oku – co nie jest sytuacją nadzwyczajną – zakraplanie może okazać się konieczne przez kilka tygodni, do miesiąca. Bywa, że lekarze zalecają też doustne leki przeciwbólowe. Może to być na przykład paracetamol.

Chcesz bezpiecznego i szybkiego zdrowienia po zabiegu katarakty? Zastosuj te kilka wskazówek:

  • Nie siadaj za kierownicą przez pierwsze 24 godziny po zabiegu.
  • Nie dźwigaj ciężarów – cięższych niż 8 kilogramów – ani nie podejmuj intensywnej aktywności przez kilka tygodni.
  • Bezpośrednio po zabiegu unikaj pochylania się, by uchronić się przed nadmiernym naciskiem na oko.
  • Ostrożnie kichaj tuż po zabiegu, a także ostrożnie spaceruj, by nie uderzyć ciałem w drzwi albo inny obiekt.
  • Aby zminimalizować ryzyko infekcji, przez pierwsze dwa tygodnie nie pływaj i nie korzystaj z jacuzzi.
  • Staraj się nie wystawiać oka na działanie czynników drażniących – kurzu, pyłu, wiatru i pyłków – przez kika pierwszych tygodni.
  • Nie trzyj oka.
  • A co możesz robić już kilka godzin po zabiegu? Możesz pozwolić sobie na pracę przy komputerze, oglądanie telewizji czy prysznic albo kąpiel.

Karolina Kasperek
Zdjęcie: allaboutvision.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 17:07