StoryEditorWiadomości rolnicze

Co daje skracanie rzepaku

05.03.2020., 10:03h
Fungicydy wykazujące w rzepaku działanie regulatorów wzrostu (tym charakteryzują się triazole) stymulują rozwój bocznych rozgałęzień, które są umieszczone wyżej. Dzięki temu i dzięki zniwelowaniu dominacji pędu głównego i pędów wierzchołkowych, ostatecznie cała roślina jest krótsza, ma więcej rozgałęzień bocznych i są one umieszczone wyżej.

Roślina ma ostatecznie więcej łuszczyn zawiązanych i utrzymanych. To co najważniejsze – rzepak kwitnie, zawiązuje łuszczyny i dojrzewa w tym samym czasie. Są to dość duże różnice między roślinami traktowanymi fungicydami będącymi jednocześnie regulatorami wzrostu, a roślinami niechronionymi w ten sposób.

Niewylegnie
Niezwykle korzystny dla plonu nasion jest fakt, że rzepak skracany kwitnie w jednym czasie intensywnie, ale w miarę krótko. Z punktu widzenia fizjologii rzepaku długie jego kwitnienie i barwa kwiatów powodują odbijanie promieni słonecznych (wysokie albedo). Albedo (białość) – jest stosunkiem ilości promieniowania odbitego do promieniowania padającego. Albedo jest parametrem określającym zdolność odbijania promieni przez daną powierzchnię.

Równo zakwitnie
Przez czas kwitnienia przy ograniczonym świetle docierającym do części zielonych rośliny asymilacja nie pracuje na pełnych obrotach. Dla wydajności fotosyntezy długie kwitnienie rzepaku jest niekorzystne. Im dłużej rzepak kwitnie, tym bardziej nierównomiernie będzie dojrzewał. Długie kwitnienie powoduje też większe i długotrwałe naloty słodyszka rzepakoweg...

Pozostało 23% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 08:35