StoryEditorWiadomości rolnicze

Dla kacząt najważniejsza wentylacja

05.03.2020., 10:03h
Kaczęta w początkowym okresie życia są bardzo wrażliwe na utratę ciepła przez organizm w niskich temperaturach otoczenia, gdyż ich układ termoregulacyjny nie jest wykształcony do czasu, kiedy zaczyna działać gruczoł kuprowy i ptaki stają się odporniejsze. Kaczki wymagają też dobrej wentylacji pomieszczeń i świeżego powietrza.

Po przywiezieniu należy kaczęta napoić i pozostawić w spokoju, a po 2–3 godzinach odpoczynku – nakarmić. Przez pierwsze 3 tygodnie wymagają szczególnie troskliwej opieki. Kaczęta, w porównaniu z innymi gatunkami drobiu, są bardziej odporne, ale wymagają ciepła, niskiej wilgotności, wysokiej jakości karmy, źle znoszą zbytnie zagęszczenie, przegrzanie i przeciągi. W przypadku kaczek typu pekin temperatura bezpośrednio pod dodatkowym źródłem ciepła, które powinno wisieć na wysokości 40 cm, powinna wynosić 29°C w 1. tygodniu życia i 24°C w 4., a u kaczek piżmowych – odpowiednio 37°C i 29°C. Różnica temperatury między pomieszczeniem a dodatkowym zródłem ciepła, jeśli kaczęta odchowywane są bez matki, może wahać się od 6 do 10°C.

W przypadku odchowu kacząt zakupionych w wylęgarni, wokół sztucznych kwok można ustawić parawany z siatki o wysokości 40 cm i średnicy 2 m, które usuwa się w 10. dniu życia piskląt. Parawany mają za zadanie skupiać pisklęta tuż przy sztucznej kwoce. Nie można budować ich z kartonów lub innych pełnych materiałów, gdyż zaburzy to cyrkulację powietrza.

Miejsce, w którym ...

Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 20:02