StoryEditorWiadomości rolnicze

Wsparcie bardziej ukierunkowane na specyfikę polskich gospodarstw

14.05.2020., 12:05h
W nowej Wspólnej Polityce Rolnej wzrastać będzie rola państw członkowskich w formułowaniu planów strategicznych, w których ma być określony sposób wydatkowania pieniędzy na dopłaty bezpośrednie, jak i programy rozwoju obszarów wiejskich. Jakie wyzwania stoją przed Polską wsią i rolnictwem w nowej perspektywie budżetowej, dyskutowano 5 marca w Szkole Głównej Handlowej. Organizatorem debaty byli fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Instytut Statystyki i Demografii – SGH oraz QUANT TANK – Instytut Debaty Eksperckiej i Analiz.

Jak mówił dr Jerzy Plewa, ekspert Team Europe, na lata 2021– 2027 Komisja Europejska proponuje budżet WPR w wysokości 365 mld euro. Oznacza to średnie obniżenie dopłat bezpośrednich o prawie 5% i zmniejszenie dofinansowania programów obszarów wiejskich o blisko 15%. W projekcie reformy zapisano, że przynajmniej 40% pieniędzy z pierwszego filaru (dopłaty bezpośrednie) przeznaczane będzie na działania związane ze zmianami klimatycznymi. Europejski Nowy Zielony Ład proponujący osiągnięcie neutralności klimatycznej UE w roku 2050, a w szczególności strategia „od pola do stołu”, znacząco podnosi poziom ambicji, jeśli chodzi o cele klimatyczne i środowiskowe, również w rolnictwie i gospodarce żywnościowej. Z tym Polska musi się zmierzyć.

Dwa bieguny rozwoju
– Tymczasem z ponad 1,4 mln gospodarstw w Polsce niespełna 500 tys., tj. 34%, utrzymuje się z rolnictwa. Gospodarstw, w których dochód na jednego pełnozatrudnionego jest większy od 36 tys. zł rocznie, czyli minimum 3 tys. zł miesięcznie, mamy zaledwie 100 tys. Dochód ten pozwala na utrzymanie, ale jest za niski, by inwestować. Na inwestycje mogą pozwolić sobie dopiero te gospodarstwa, w który...

Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. styczeń 2025 07:09