StoryEditorWiadomości rolnicze

Drożdże sprzymierzeńcem żwacza

24.04.2020., 11:04h
10 marca br. w Sali Weselnej Jurkowscy w Kosowie Lackim, odbyło się szkolenie dla hodowców bydła mlecznego. Zostało zorganizowane przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Kosowie Lackim oraz Gabinet Weterynaryjny Miko-Wet Katarzyny i Macieja Osińskich z Węgrowa.


Szkolenie główne, dotyczące żywienia bydła mlecznego poprowadził Engelbert Halbmayer z firmy Likra z Austrii, który opowiedział hodowcom, jak w Austrii wprowadzono oznakowanie produktów niezawierających GMO.

Od ok. 2 lat większość zakładów mleczarskich i producentów mleka przestawia się na NON GMO. Austria jako pierwsza w Europie wprowadziła żywienie bydła paszami niezawierającymi GMO. W roku 1997 roku przeprowadzono w Austrii referendum, w którym społeczeństwo zdecydowało, że nie chce mieć GMO na terenie swojego kraju. Po referendum zawiązała się spółdzielnia firm łącząca mleczarnie i supermarkety, które postawiły sobie za cel wyprodukowanie i dostarczenie konsumentom żywności bez GMO. W 2003 roku pierwsza austriacka mleczarnia wprowadziła obowiązek żywienia zwierząt paszami bez GMO, a także zatwierdzono przepisy regulujące oznaczenia w tym zakresie. Dwa lata później wiele dużych mleczarni wprowadziło oznaczenia bez GMO, a większość gospodarstw rozpoczęła żywienie paszami niezawierającymi GMO. Od czerwca 2010 roku cały przemysł mleczarski w Austrii jest wolny od GMO. Kroki takie podjął też przemysł drobiarski, oferujący świeże jaja – powiedział Engelbert Halbmayer, dod...
Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 21:33