StoryEditorWiadomości rolnicze

Sposoby na szarka komośnika

22.04.2020., 15:04h
W ostatnich dwóch sezonach szarek komośnik mocno dał się we znaki plantatorom buraka cukrowego we wschodniej Polsce. W 2018 r. chrząszcz ten zniszczył kilka tysięcy hektarów upraw.

W 2019 r. przemieszczał się w kierunku zachodnim, pojawiając się po raz pierwszy na uprawach buraków w kolejnych gospodarstwach. Zapytaliśmy plantatorów buraka cukrowego z województwa lubelskiego o doświadczenia, jakie mieli z tym szkodnikiem.

Szkodnika uczyliśmy się od Węgrów
Marcin Baj, Leopoldów, pow. hrubieszowski. W bieżącym roku przeznaczył pod buraki 41 ha.

Szarek komośnik żerował na plantacjach buraków Marcina Baja w obydwu ostatnich sezonach. – 2018 rok był dla plantatorów bardzo trudny. Te naloty można było spokojnie porównać do szarańczy – mówi rolnik.

Na uprawianej przez niego bez mała 30-hektarowej działce nalot szarka nastąpił z jednej strony. Chrząszcz zniszczył ok. 1,5 ha buraków w fazie liścienia. – Posiałem buraki pierwszy w okolicy, więc szkodnik skupił się na mojej plantacji. Wahałem się czy przesiewać, ostatecznie zrezygnowałem, ponieważ wyjedzone fragmenty przeplatały się z niezaatakowanymi – wyjaśnia.

Nasz rozmówca podkreśla, że w 2018 r. bardzo brakowało rzetelnych informacji na temat tego szkodnika. – Nikt nie wiedział, jak sobie z tym problemem radzić. Nie było żadnyc...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 20:23