StoryEditorWiadomości rolnicze

Kukurydza też choruje i można ją ochronić

19.06.2020., 16:06h
Jeszcze kilka lat temu jedyną formę ochrony fungicydowej kukurydzy stanowiły zaprawy nasienne. To się zmieniło, a do zwalczania chorób w okresie wegetacyjnym zabiegami nalistnymi jest zarejestrowanych blisko 30 preparatów.

Konkretnie do zwalczania żółtej plamistości liści i drobnej plamistości liści zarejestrowanych jest aż 26 preparatów w oparciu o azoksystrobinę, piraklostrobinę (rejestracja także na rdzę kukurydzy), piraklostrobinę z epoksykonazolem (rejestracja także na fuzariozę kolb i rdzę kukurydzy, ale brakuje wpisu drobnej plamistości liści) oraz flupyramu z protiokonazolem.

Sprawców nie brakuje
Podstawowe znaczenie w ograniczaniu niektórych chorób kukurydzy mają zaprawy nasienne. Zabezpieczają one rośliny przed zgorzelą siewek, głownią pylącą kukurydzy i częściowo przed głownią guzowatą kukurydzy. Niestety, w czasie wegetacji kukurydza jest porażana przez grzyby Fusarium (fuzarioza kolb), ale też przez kilkanaście ważnych, a praktycznie nieznanych plantatorom chorób grzybowych, bakteryjnych i wirusowych.

Z chorób grzybowych najgroźniejsza jest dla kukurydzy zgnilizna korzeni i zgorzel podstawy łodygi, fuzarioza kolb kukurydzy, żółta plamistość liści kukurydzy i drobna plamistość liści kukurydzy, ale groźne są także zgorzel siewek, głownia guzowata kukurydzy, głownia pyląca kukurydzy, rdza kukurydzy i choroba szalonych wiech. ...

Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 20:04