StoryEditorWiadomości rolnicze

Tucz tańszy, ale nie gorszy

19.06.2020., 16:06h
Odpowiedni dobór zwierząt i zapewnienie właściwych warunków utrzymania przy prawidłowym żywieniu są podstawowymi elementami optymalnego tuczu. Dobierając zwierzęta do tuczu, należy też zwrócić uwagę na ich potencjał wzrostowy i status zdrowotny.

Głównym wyznacznikiem intensywnej produkcji tuczników jest pozyskiwanie jak najbardziej wydajnego materiału rzeźnego przy minimalnym zużyciu paszy. Często produkcja żywca wieprzowego okazuje się jednak nieopłacalna. Tymczasem można uzyskać dobre efekty produkcyjne, skupiając uwagę na dobrym zbilansowaniu mieszanek z wykorzystaniem produktów ubocznych, które niejednokrotnie nie ustępują jakością zbożu.

Dobrostan zwierząt jest również bardzo ważnym aspektem, wpływa bowiem na wyniki odchowu i tuczu, a zwierzęta utrzymywane w złych warunkach i źle traktowane nie będą tak produktywne, jakbyśmy tego oczekiwali. Nawet najlepsze genetycznie świnie nie osiągną wysokiej produkcji, jeżeli będą miały złe warunki środowiska. Mikroklimat panujący w pomieszczeniach dla zwierząt decyduje o ich zdrowiu i produkcyjności. Budynki dla świń i mikroklimat, który w nich panuje, to czynniki kształtujące dobrostan. Utrzymanie optymalnych warunków pomieszczenia wpływa na ilość pobranej paszy oraz tempo wzrostu tuczników.

Jakość żywienia
Należy dążyć do tego, aby zwierzęta były utrzymywane w takich warunkach środowiskowych, by miał...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 20:07