StoryEditorWiadomości rolnicze

Czym zwapnować glebę?

26.06.2020., 15:06h
Prawidłowo wykonane wapnowanie nie powinno spowodować nagłej zmiany odczynu gleby, dlatego też zabieg ten zawsze powinien być poprzedzony analizą gleby. Dzięki temu nie - drogiemu badaniu zyskujemy pewność, jaką ilość wapna potrzebujemy do przywrócenia glebie optymalnego odczynu oraz wybierzemy wapno, najlepiej dostosowane do naszych warunków glebowych. Optymalnym terminem wapnowania jest okres po żniwach.

Naturalnym źródłem wapna dla celów rolniczych są złoża wapieni, margli, dolomitów i kredy. Na rynku mamy ogromny asortyment nawozów zawierających związki wapnia lub wapnia i magnezu (środki wapnujące, wapna nawozowe), których celem jest odkwaszanie gleby. Przy okazji wapnowania, w zależności od rodzaju wapna, dostarczamy dodatkowo glebie takich składników pokarmowych jak wapń czy magnez.

Przed wapnowaniem gleby odpowiednio wcześniej należy dokładnie zapoznać się z ofertami firm sprzedających wapno. Przy zakupie konkretnego wapna powinniśmy również dokładnie oszacować koszty poniesione na wapnowanie, na które składają się: forma nawozu, zawartość zasadowych składników, wielkość dawki potrzebna do odkwaszenia pola, cena nawozu za tonę CaO i koszty zastosowania wapna na polu (transport + rozsiew).

Wapna tylko z atestem
Do wapnowania gleb należy używać wyłącznie nawozów dopuszczonych do obrotu i stosowania w rolnictwie. Rynek nawozów wapniowych jest ogromny i bardzo zróżnicowany cenowo. Należy bardzo rozsądnie jednak podchodzić do różnych ofert oraz innowacyjnych nawozów do odkwaszania. Zawsze warto jest kupić wapno o lepszych parametrach jak...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. grudzień 2024 20:41