StoryEditorWiadomości rolnicze

Dobra zmiana... bazy genetycznej

02.07.2020., 16:07h
W Polsce, w kwietniu 2020 r. dokonano zmiany bazy genetycznej, do której odnoszone są wszystkie szacowane wartości hodowlane. Co pięć lat jesteśmy świadkami takiej zmiany (poprzednia w roku 2015). Wartość hodowlana bydła mlecznego ulega nieustającej poprawie, a zmiana bazy pozwala uwzględnić postęp, który miał miejsce w odniesieniu do każdej z cech w obrębie rasy.

Zanim jednak o zmianie bazy genetycznej, kilka słów wyjaśnienia czym właściwie owa baza jest. Mocno upraszczając, można przyjąć, że do jej tworzenia wybiera się określoną grupę zwierząt, w naszym przypadku buhajów lub krów, dla których oblicza się średnie wartości hodowlane dla wszystkich ocenianych cech. Wyliczone wartości stanowią nowy punkt odniesienia dla oceny i prezentacji wyników poszczególnych osobników.

Ta sama baza ma oczywiście zastosowanie w obu metodach oceny wartości hodowlanej: konwencjonalnej (na potomstwie) i genomowej.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Instytut Zootechniki w Balicach, krowy urodzone w 2015 roku są lepsze od krów urodzonych w 2010 roku. Różnice średnich wartości dla cech produkcyjnych pokazano w tabeli poniżej. W konsekwencji, w porównaniu z oceną 2019.3 wartość hodowlana dla wydajności mleka wszystkich krów i buhajów w ocenianej populacji będzie mniejsza o 310 kg.

W przypadku wydajności tłuszczu i białka, przesunięcie skali wartości hodowlanych będzie mniej zauważalne, ale również będzie miało miejsce. Zmiana grupy bazowej nie wpłynie natomiast znacząco na wartości hodowlane...

Pozostało 71% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 20:46