StoryEditorWiadomości rolnicze

Międzyplony na siew po wczesnych żniwach

02.07.2020., 16:07h
Tydzień temu pisaliśmy o podstawowej agrotechnice przedsiewnej i nawożeniu pod międzyplony ścierniskowe. Pokazywaliśmy też przykład, jak bardzo ciekawą strategię z międzyplonami realizuje w swoim gospodarstwie Krzysztof Sturlis. W jego przypadku najważniejszy był korzystny wpływ tych upraw na właściwości i żyzność gleby oraz jak najlepsze stanowisko dla roślin następczych.

Wielu rolnikom prowadzącym produkcję zwierzęcą zależy też na paszy z tych roślin. Niezależnie od założeń należy pamiętać, że rośliny międzyplonowe trzeba rozważnie zmianować i układać w płodozmianie. Należy dać im odpowiednio długi czas na wzrost i rozwój. I tutaj dochodzimy do sedna. Wydajne gatunki (takim jest kukurydza i można uprawiać ją w polonie na paszę dla bydła) wymagają długiego okresu wegetacji i trzeba je siać najwcześniej. Duża grupa roślin ma średni okres wegetacji (60–80 dni) doskonale wpisujący się w możliwość siewu po wczesnych żniwach, najpóźniej na początku sierpnia. To m.in. bobowate, seradela, życice i słonecznik.

Bobowata do każdej mieszanki
Różnorodność gatunkowa roślin międzyplonowych pozwala wybrać najbardziej odpowiedni poplon praktycznie na każdą glebę i na każdy termin siewu. Mieszanki z bobowatych są najlepszymi międzyplonami, ale są też najbardziej ryzykownym wyborem w rejonach z deficytem wody. Ale nie ma co zniechęcać się od samego początku. Ryzyko zminimalizuje dodatek do takich kompozycji innych gatunków (słonecznik, facelia). Należy trzymać się terminów siewu i pamiętać o dość silne...

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 21:51