StoryEditorWiadomości rolnicze

Mocniejsze rzepaki kiłoodporne

02.07.2020., 16:07h
Kiła kapusty to typowa choroba płodozmianowa, występująca szczególnie tam, gdzie intensywnie uprawia się rośliny kapustowate. Jej sprawcą jest Plasmodiophora brassicae, patogen odglebowy, którego zarodniki przetrwalnikowe mogą zalegać w podłożu do 8 lat, a ostatnie badania dowodzą, że nawet dłużej, nie tracąc przy tym zdolności do porażania. I to jest największy problem, bo w przypadku kiły nie jest tak, że dziś, jutro, powalczymy i jest w porządku, pole czyste, uprawy bezpieczne. Tym bardziej, że źródeł zakażenia pól zarodnikami kiły kapusty jest wiele i niestety nie na wszystkie mamy wpływ.

Maszyny rolnicze wymieniane są jako główni winowajcy przenoszący wraz z glebą zarodniki przetrwalnikowe kiły, fragmenty porażonych korzeni. Wektorem choroby są wszelkie prace usługowe wykonywane na kolejnych polach bez przestrzegania zasad mycia i dezynfekcji. To także pracownicy chodzący po zakażonych polach oraz zwierzęta. Zarodniki mogą znajdować się również w wodach gruntowych i opadowych na danym polu i gdy takie zarodniki przez np. dreny trafiają do rowów melioracyjnych i innych cieków wodnych, przenoszą się stwarzając zagrożenie dla wielu plantacji.

Po pierwsze, agrotechnika
Od czego powinien zacząć rolnik walcząc z kiłą kapusty? Przede wszystkim od agrotechniki. Chcąc ograniczyć porażenie warto przestrzegać pewnych zasad. Warto uprawiać rzepak na glebach o uregulowanym pH 6,5–7,2. W zmianowaniu należy uprawiać gatunki niebędące żywicielami sprawcy kiły kapusty, np. zboża, buraki, ziemniaki, facelię, czy bobowate.

Jeżeli na plantacji wystąpiła kiła kapusty, najlepiej nie uprawiać tam rzepaku przez 7–9 lat, co oczywiście nie zawsze jest możliwe do wykonania ze względu na taki, a nie inny areał gospodarstwa. Ale...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 03:35