StoryEditorWiadomości rolnicze

Pastwisko dla zdrowia nóg i racic

10.07.2020., 10:07h
Ze względu na niską koncentrację składników pokarmowych w stosunku do TMR-u oraz nie najlepszy stosunek energii do białka, część fachowców wyklucza zastosowanie żywienia pastwiskowego w dawce dla wysokowydajnych krów rasy hf. Jednak Paweł Sudoł udowadnia, że jest to możliwe i to z korzyścią dla zdrowia, zwłaszcza nóg oraz racic. Dlatego jego krowy i jałówki już od kwietnia przez całą dobę korzystają z wypasu, pobierając młodą zielonkę zasobną w białko. Do obory schodzą tylko sztuki produkcyjne na czas doju.

W oborze młody hodowca podczas doju dokarmia krowy TMR-em, ale co ciekawe, bez kiszonki z kukurydzy, gdyż już kilka lat temu zrezygnował z jej uprawy ze względu na wysokie koszty.

– Koszty materiału siewnego, środków ochrony roślin, a przede wszystkim usługowego zbioru kukurydzy na kiszonkę są bardzo wysokie, dlatego zrezygnowaliśmy z tej uprawy. Energię w dawce uzupełniamy śrutowanym ziarnem kukurydzy oraz wysłodkami buraczanymi, ponadto do TMR-u dodajemy: młóto browarniane, śrutę zbożową, paszę treściwą z Cargilla oraz słomę i siano – wyjaśnił Paweł Sudoł.

Dawka TMR powstaje w pionowym wozie paszowym Faresin o pojemności 9 m3. Napędza go ciągnik Pronar o mocy 130 KM. Taki zapas mocy pozwala na szybkie cięcie i mieszanie nawet przy zastosowaniu balotów. Za załadunek paszowozu odpowiada ładowarka teleskopowa Manitou. Dzięki dokarmianiu TMR-em krowy chętnie wracają do obory na dój oraz łatwiej jest je uwiązać na stanowiskach.

Krowa jak grzejnik
Zdaniem Pawła Sudoła, krowy na pastwisku mają znacznie lepszy mikroklimat niż w oborze, co nabiera znaczenia zwłaszcza podczas upałów. Dlatego nawet nie myśli on o z...

Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 20:42