StoryEditorWiadomości rolnicze

Lista Odmian Zalecanych – jęczmień ozimy

16.07.2020., 11:07h
Jęczmień ozimy w doświadczeniach COBORU plonuje nieco słabiej niż pszenica ozima, ale lepiej niż pszenżyto ozime i żyto. Wymaga o prawie dwa tygodnie wcześniejszego siewu w stosunku do pozostałych zbóż ozimych.

Ma dynamiczne tempo rozwoju i wzrostu, przez co jest gatunkiem konkurencyjnym w stosunku do chwastów. Ta ważna cecha powinna być wykorzystywana przez rolników do walki z problemem wyczyńca polnego.

Idealny przedplon rzepaku
Największym atutem jęczmienia ozimego jest szybkie zejście z pola. Przez to jest to idealna roślina przedplonowa dla rzepaku ozimego. Różnice w porównaniu do pozostałych zbóż ozimych są znaczne. Np. w suchym roku 2018 i 2019 średnia data zbioru jęczmienia ozimego w Stacjach Doświadczalnych Oceny Odmian COBORU to odpowiednio 7 i 6 lipca (ok. 2 tygodnie wcześniej niż w wieloleciu).

Pozostałe zboża ozime zbierano średnio 3 tygodnie później niż jęczmień ozimy. Szybkie zejście z pola umożliwia dopieszczenie stanowiska pod terminowy siew rzepaku. Pozwala też na wyregulowanie pH gleby oraz siew wydajnych roślin międzyplonowych o dłuższym okresie wegetacji.

Najmniej zimotrwały z ozimin
Zimotrwałość to słaba strona jęczmienia ozimego, ale też odmiany różnią się pod tym względem i tym bardziej do uprawy należy wybierać te sprawdzone w warunkach najbliższych gospodarstwu, czyli z Listy Odmian Zalecanych. Ranki...

Pozostało 79% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 21:04