StoryEditorWiadomości rolnicze

Czarne nasiona powinny być w cenie

18.08.2020., 10:08h
Żniwa rzepaczane powoli dobiegają końca. Rolnicy, którzy uzyskali dobre plony, nie powinni narzekać również na cenę. Zanosi się na to, że zapotrzebowanie na czarne nasiona będzie duże – nie tylko na krajowym podwórku.

W Polsce ceny rzepaku w skupie przewyższają 1600 zł/t. Pomimo gorszej oceny stanu plantacji rzepaku po zimie niż w roku ubiegłym oraz wiosennego deficytu opadów plony rzepaku mogą być wyższe od ubiegłorocznych. Szacuje się, że powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku w bieżącym roku zmniejszyła się w porównaniu z ubiegłym o około 0,2% i wynosi ponad 0,8 mln ha. Zbiory rzepaku i rzepiku wstępnie oszacowano na 2,6 mln t, tj. o około 12% więcej od ubiegłorocznych.

Rzepaki, które były odpowiednio chronione, mają dobrą jakość nasion, tj. zaolejenie na poziomie około 40%.

Wszystko zależy od plonu
Jak ocenia Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, 5 sierpnia zbiory były zaawansowane na poziomie 70%.

– Rzepak, szczególnie od dużych producentów, jest sprzedawany głównie w oparciu o umowy handlowe. Możliwość ich zawierania istniała już od początku stycznia. Były to kontrakty z dostawą na lipiec, sierpień i wrzesień. Oferowana w nich cena rzepaku w tych kontraktach wahała się od 1600 do 1700 zł/t. Jest to poziom cen ustalony według notowań giełdy Matif – wskazuje Młodecki.

Czy ta cena ...

Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. grudzień 2024 08:39