StoryEditorWiadomości rolnicze

Piszcie historię w archiwach społecznych

20.08.2020., 10:08h
Zbieracie stare zdjęcia, zapiski, dokumenty? Prowadzicie w rodzinie, w kole, w ochotniczej straży pożarnej kronikę? Chcecie zacząć dokumentować życie waszych społeczności? Teraz możecie to robić w zorganizowany sposób dzięki Centrum Archiwistyki Społecznej. Znajdziecie tam instrukcję, mentorów i cyfrową platformę do gromadzenia cennych informacji.

Zapisywaniem społecznej pamięci – o wielkich sprawach i o drobiazgach – zajmuje się od wielu już lat Fundacja Ośrodka KARTA w Warszawie. 24 stycznia 2020 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego powołał Centrum Archiwistyki Społecznej, czyli nową instytucję kultury, współprowadzoną z Fundacją Ośrodka KARTA. Placówka rozpoczęła działalność 1 lutego 2020. Centrum ma w swoich założeniach wspierać „oddolną działalność obywatelską opartą na pasji”.

– Centrum rozpoczęło działalność w lutym tego roku, czyli dosłownie przed chwilą. I pomyśleliśmy, że chcielibyśmy w szczególny sposób zająć się wsią, zwłaszcza kołami gospodyń, bo one z samego założenia zajmują się między innymi krzewieniem tradycji i pielęgnowaniem lokalnej pamięci – opowiada Adriana Kapała, koordynatorka szkoleń i edukacji w Centrum.

Archiwum dla każdego
W lipcu tego roku w ramach trzydniowych warsztatów EtnoMałopolska, zorganizowanych przez Instytut Rozwoju Obszarów Wiejskich dla kół gospodyń wiejskich z regionu, przedstawicielki Centrum poprowadziły szkolenie z tworzenia archiwów społecznych. Spotkanie odbyło się w małopolskich Szaflarach....

Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 20:37