StoryEditorWiadomości rolnicze

Pchełki dziurawią wschodzący rzepak

27.08.2020., 13:08h
W ostatnich latach jesień i presja szkodników rzepaku zmuszały plantatorów do wykonywa - nia nawet trzech zabiegów insektycydowych. Sytuacja w tym sezonie jest zdecydowanie lepsza, bo są na rynku zaprawy ograniczające szkodniki: Lupimosa 625 FS, Buteo Star, czy też biologiczna zaprawa Integral Pro. Jest też oczywiście kwestia niemałej ceny tak zabez - pieczonych nasion.

Rzepakowi jesienią zagraża spora armia szkodników. W pierwszej kolejności wschodzące rośliny zagrożone są pchełkami ziemnymi i pchełką rzepakową. Ich ograniczanie nie jest trudne, pod warunkiem równych wschodów rzepaku, prowadzenia szczegółowych obserwacji i monitoringu jesiennych szkodników. Trudno w tej chwili stwierdzić, na ile problematyczna będzie zbliżająca się jesień i w jakim nasileniu szkodniki wystąpią. Dziś przypominamy ważne informacje o pchełkach.

Pchełki ziemne
Najgroźniejszymi gatunkami szkodników występujących w rzepaku jesienią są pchełki ziemne, pchełka rzepakowa, gnatarz rzepakowiec, mszyca kapuściana, śmietka kapuściana i tantniś krzyżowiaczek. Jesiennych szkodników rzepaku jest co niemiara, ale to pchełki jako pierwsze atakują rzepak w fazie liścieni. Powodowane przez pchełki małe uszkodzenia i nawet mała ich presja powodują przyhamowanie wzrostu roślin, wnikanie przez uszkodzenia sprawców chorób grzybowych, zmniejszenie zimotrwałości roślin i opóźniony start uszkodzonych plantacji wiosną.

Pierwsze do ataku na rzepak ruszają pchełki ziemne wygryzające otworki w liścieniach. Wśród pchełek ziemnych wg o...

Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 13:27