StoryEditorWiadomości rolnicze

Samosiewy mogą zagłuszyć rzepak

27.08.2020., 13:08h
Plantatorzy rzepaku zwalczają samosiewy zbóż ozimych, z których najbardziej konkurencyjnym jest jęczmień ozimy. To konieczność, ale czasami rezygnują ze zwalczania samosiewów zbóż jarych (głównie jęczmienia jarego), uważając, że i tak jara forma zimy nie przetrwa.

Faktycznie, wiosną samosiewów zbóż jarych może nie być, ale jesienią będą bardzo konkurencyjne i zużyją znaczne ilości wody i składników pokarmowych. Może ich nie być, ale pamiętajmy, że niektóre odmiany jare pszenicy i pszenżyta są przewódkowe i bardzo dobrze przezimują. Tak czy inaczej, samosiewy zbóż są problemem i redukują plon rzepaku (patrz tabela).

Graminicyd bezpieczny od 3 liści rzepaku
W systemie orkowym znaczna część chwastów, w tym samosiewów zbóż, ginie dzięki uprawkom. Znaczną ilość ziarna zbóż wprowadzimy pługiem w warstwę, z której nie skiełkuje. Uprawki są bardzo pomocne w walce z samosiewami zbóż w rzepaku i zwykle w takim systemie uprawy ich dalsza prawie 100% redukcja jest możliwa jednym opryskiem z użyciem zarejestrowanego graminicydu. Zabiegi należy wykonać w momencie, gdy rzepak wykształci 3 do 6 liści.

Terminu zabiegu nie można odwlekać, bo dzięki wczesnym wschodom pod koniec sierpnia, samosiewy potrafią bardzo szybko wejść w fazę krzewienia i tym samym stanowić mocną konkurencję dla początkowo wolno rosnącego rzepaku. Poza tym są również groźnym źródłem chorób grzybowych, które następnie rozprowadzają...

Pozostało 72% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 17:16