StoryEditorWiadomości rolnicze

Szybko rozdzielić, czy może pozostawić

27.08.2020., 15:08h
Oddzielanie cielęcia od krowy w zaledwie kilka godzin po urodzeniu, to powszechna praktyka w stadach bydła mlecznego. Okazuje się jednak, że może mieć ona długoterminowy wpływ na zachowania społeczne, gdy cielę już dorośnie.

Badania wykazały bowiem, że wczesne środowisko społeczne wpływa na zachowanie, reakcję na stres i zdolność radzenia sobie z różnymi wyzwaniami u różnych gatunków zwierząt. Prof. Susanne Waiblinger z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu, w prowadzonych badaniach wykazała, że wychowanie cielęcia w kontakcie z matką prowadzi u dorosłych już osobników do wyższych kompetencji społecznych. Zespół naukowy prof. Waiblinger zbadał również wpływ różnych metod odchowu cieląt na zachowanie dorosłych zwierząt.

Zazwyczaj po oddzieleniu cieląt od matek, hodowcy odpajają je mlekiem pełnym lub preparatem mlekozastępczym, a cielęta i krowy nie są w stanie nawiązać wzajemnych relacji. Po kilku tygodniach przebywania w indywidualnym kojcu młode zwierzęta przenoszone są zwykle do kojców grupowych.

Naukowcy z wiedeńskiego uniwersytetu zdecydowali o przebadaniu łącznie 26 krów.

Jedenaście zwierząt zostało oddzielonych od matek bezpośrednio po urodzeniu, a przed przeniesieniem ich do kojca grupowego odpajanych mlekiem z automatycznej stacji. Pozostałych 15 cieląt pozostawiono z matkami w kojcu porodowym przez pierwsze 5 dni i w tym czasie uda...

Pozostało 63% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 19:34