StoryEditorWiadomości rolnicze

Gryzonie masowo szkodzą na Opolszczyźnie

09.09.2020., 15:09h
To miało miejsce w drugiej połowie czerwca br. Gryzonie pojawiły się masowo w woj. opolskim wyrządzając znaczne szkody w wielu uprawach. Problem ten zgłaszał samorząd rolniczy z województwa opolskiego do Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu, a ten w specjalnym komunikacie z 24 czerwca br. na stronie internetowej zamieścił wskazówki dotyczące oceny zagrożenia i metod regulacji występowania gryzoni w uprawach rolniczych.

Może w mniejszej skali, ale z problemami gryzoni w uprawach borykają się rolnicy w całym kraju. Co radzą naukowcy? Jak ocenić zagrożenie? Kiedy prowadzić monitoring szkód? Jakie środki można zastosować do odstraszania gryzoni i regulacji ich występowania? Poniżej cytujemy porady zawarte w komunikacie.

Obserwować wiosną, po żniwach i jesiennej orce
Jak czytamy: pod pojęciem masowego pojawu rozumie się przekroczenie liczebności danego gatunku zwierzęcia ponad normę i wszelkie związane z tym następstwa w postaci szkód wyrządzanych głównie w uprawach rolnych i leśnych. Przy ustalaniu terminów zabiegów przeciwko gryzoniom ważna jest znajomość migracji sezonowych. Wiosną gryzonie najliczniej występują na miedzach, łąkach, na brzegach lasów i zarośli, a także częściowo na oziminach. Gdy oziminy podrastają, gryzonie przenoszą się masowo na zboża. Tam pozostają aż do żniw.

Walkę z gryzoniami prowadzi się w kilku terminach – wiosną przez wykładanie zatrutego ziarna. Wczesną jesienią przez gazowanie nor świecami dymnymi. Późną jesienią za pomocą opryskiwania preparatami chemicznymi i rozkładania zatrutego ziarna. W związku...

Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 20:27