StoryEditorWiadomości rolnicze

Poletka demonstracyjne w Pisarzowicach

14.10.2020., 11:10h
Oprócz kukurydzianego labiryntu w Pisarzowicach można było się również zapoznać z poletkami doświadczalnymi, na których przedstawiono kilkanaście odmian i mieszańców kukurydzy.

– Siew labiryntu, jak i poletek demonstracyjnych wykonaliśmy 22 kwietnia. Obsada, jaką przyjęliśmy w obu przypadkach wyniosła 88 tys. roślin na 1 ha. Charakteryzując wegetację kukurydzy w bieżącym roku muszę wspomnieć o kilku czynnikach. Pierwszy, podstawowy, jaki zastaliśmy w dniu siewu dotyczył ziemi. Była tu „pustynia” nawet dziś widać, że pole jest piaszczyste, a ziemia lekka. W marcu i kwietniu było bardzo sucho. Zmiana pogody nastąpiła w maju, gdy pojawiły się długotrwałe opady deszczu. Nie brakowało wody, ale brakowało ciepła – temperatur efektywnych, których kukurydza bardzo potrzebuje – na wstępie informuje Aleksander Wysocki– główny agronom w Corteva Agriscience Poland.

– Na początku października 2019 r. na tym terenie niemal wszystkie gospodarstwa były już po żniwach kukurydzianych na ziarno – dodał. W bieżącym roku w wielu regionach Polski, m.in. na Dolnym Śląsku i w tym gospodarstwie trwają dopiero zbiory kukurydzy na kiszonkę. Zbiór na ziarno rozpocznie się nie wcześniej niż za 2–3 tygodnie.

Wydłużona wegetacja
Zapytany czy to dobrze czy źle? prelegent odpowiedział, że na to pytanie nie ma prostej ...

Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 15:20