StoryEditorWiadomości rolnicze

Gigantyczne problemy mleczarskich gigantów

21.10.2020., 12:10h
Sytuacja na europejskim rynku mleka wydaje się stabilizować. Ostatnie notowania przyniosły nawet minimalne wzrosty cen większości produktów mleczarskich. Niewielki spadek (1,4%) dotyczył tylko jednego produktu, którym było masło.

Ponadto, pierwszy raz od długiego czasu nastąpił wzrost ceny wypłacanej dostawcom za wyprodukowany przez nich surowiec – średnio o 0,6% w krajach należących do Unii Europejskiej. W ten optymistyczny trend wpisują się również polskie mleczarnie. Już we wrześniu widoczny był niewielki wzrost cen surowca, a napływające z polskich firm sygnały pozwalają prognozować, że dynamika wzrostu cen skupu w październiku znacznie przewyższy europejską średnią.

Jak już niejednokrotnie wspominaliśmy, sytuacja w Europie wcale nie musi być odzwierciedleniem tego co dzieje się na rynkach światowych. Przykładowo: W Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej ostatnie notowania dotyczące cen masła przyniosły znacznie większe spadki niż w Europie, bo aż o 6,5%. Ceny pełnego mleka w proszku zmniejszyły się nieznacznie, ale już spadek cen wypłacanych gospodarstwom (wyrażony w euro) wyniósł aż 11,1% w porównaniu do ostatniego miesiąca. Jeszcze inaczej wyglądają ostatnie ceny na rynku Oceanii. Tam bowiem wzrosty notują wszystkie produkty mleczarskie, również taniejące w innych częściach świata masło, którego cena wzrosła o 3,7%. Pomimo zwiększonej sprzedaży, cena za mleko wypłacana ...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 10:56