StoryEditorWiadomości rolnicze

Pierwiastki najbardziej narażone

21.10.2020., 12:10h

Konsekwencjami trudnych porodów są: wysoka śmiertelność cieląt, obniżona płodność i mleczność krów, koszty weterynaryjne oraz wysokie brakowanie krów. Dzieje się tak dlatego, ponieważ ciężkie porody mają wpływ na dalszy rozwój zarówno krowy, jak i urodzonego cielęcia. Najbardziej jest to odczuwalne w przypadku pierwiastek, zwierzęta wchodzą później w szczytową fazę laktacji, dłuższy jest także okres międzywycieleniowy.

Większość cieląt (51,2%) urodzonych w pierwszej laktacji krów oraz część cieląt urodzonych w drugiej laktacji i starszych (29,4% ), wymaga interwencji podczas wycieleń. W USA 30% jałówek oraz ok. 20% krów wymaga interwencji podczas porodów. Krowy, które nie mają ciężkich porodów mają średnio dłuższą o 2,5 miesiąca produkcję życiową.

Natomiast doświadczenia prowadzone na farmie w Anglii wykazują, że w przypadku ciężkich porodów okres międzywycieleniowy był dłuższy o 28 dni w stosunku do porodów bezproblemowych. Przy trudnych wycieleniach odnotowuje się spadek w wydajności od 300 do 700 kg mleka głównie w pierwszej fazie laktacji przy niższej zawartości tłuszczu i białka odpowiednio 24 kg tłuszczu i 21 kg ...

Pozostało 34% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 05:56