StoryEditorWiadomości rolnicze

W Ziemlinie stawiają na innowacje

02.11.2020., 12:11h
Od kilku lat przydatnym narzędziem dla hodowców bydła mlecznego jest genomowa ocena wartości hodowlanej.

Dzięki genotypowaniu możemy poznać wartość hodowlaną jałówek zaraz po ich urodzeniu i wyselekcjonować sztuki, które spełniają określony przez gospodarza cel hodowlany jego stada. Mając świadomość, że dysponujemy młodą jałówką o bardzo wysokiej wartość hodowlanej, warto taką samicę poddać zabiegowi embriotransferu (ET), wykorzystując ją jako dawczynię zarodków. Dzięki transferowi zarodków możemy w krótkim czasie uzyskać wiele osobników od wybitnych matek skojarzonych z cennymi genetycznie buhajami.

Współpraca Wielkopolskiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt z Witoldem Skorupką z Ziemlina (woj. wielkopolskie) trwa od początku istnienia gospodarstwa. Zaowocowała ona posiadaniem przez hodowcę samic o najwyższych wartościach genetycznych, co z kolei pozwoliło na ich kwalifikacje na matki buhajów, a następnie zakup urodzonych w stadzie buhajków do naszej stacji inseminacyjnej. Pierwszy transfer zarodków w Ziemlinie przeprowadzono już w roku 2002.

Z biegiem czasu hodowlą bydła w gospodarstwie zajął się syn właściciela Rafał. Hodowca w ramach współpracy przygotował w swoim stadzie biorczynie, do których przeniesion...

Pozostało 72% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 10:51