StoryEditorWiadomości rolnicze

Wirówki – czy to się opłaca

06.11.2020., 15:11h
Internetowe portale sprzedażowe pełne są ogłoszeń oferujących urządzenia określane jako wirówki lub też separatory do mleka, które odwirowują komórki somatyczne z mleka surowego. Z tego też powodu chętnych do zakupu tych urządzeń nie brakuje. Tylko czy wirowanie jest zgodne z prawem i czy rzeczywiście przynosi producentom mleka więcej korzyści niż strat?

Wirówki to proste w swej konstrukcji urządzenia, których działanie polega na odwirowywaniu mleka. Pracujący w urządzeniu wirnik sprawia, iż poprzez wytwarzanie siły odśrodkowej wytrąca z mleka komórki somatyczne, co oczywiście poprawia jakość zdrowotną mleka. Zgodnie z obowiązującym prawem, mleko surowe pochodzące od krów, wprowadzone do obrotu i przetwórstwa nie powinno zawierać w 1 mililitrze więcej niż 100 000 drobnoustrojów i 400 000 komórek somatycznych.

Liczba komórek somatycznych jest doskonałym wskaźnikiem zdrowotności krów, a za fizjologiczny poziom LKS w mleku zdrowej krowy uznaje się 100–150 tys. komórek w 1 ml mleka. Na wzrost komórek somatycznych w mleku wpływa wiele czynników, a najważniejszym jest występowanie zapalenia wymienia. I właśnie zapalenie gruczołu mlekowego – w formie podklinicznej i klinicznej – jest najpowszechniejszą przyczyną dużej ilości komórek somatycznych w mleku. Niestety, okazuje się, że są hodowcy bydła mlecznego, którzy zamiast likwidować problem u źródła, czyli zdiagnozować krowy chore na mastitis, rozpoznać przyczynę pojawienia się schorzenia w stadzie oraz rozpocząć skuteczne leczenie, inwestują w separatory do k...

Pozostało 70% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 07:53