StoryEditorWiadomości rolnicze

Ponad 60 kg TMR-u na krowę

30.11.2020., 13:11h
Po dwóch latach użytkowania nowej wolnostanowiskowej obory Grzegorz Czarnecki nic by nie zmienił poza jeszcze większym wychyleniem w stronę stołu paszowego ograniczającej rury karkowej. Początkowo to wychylenie było zerowe, jednak otarcia oraz odgniecenia na grzbietach krów zmusiły rolnika do przeróbki.


mazowieckie
– Krowy cały czas ocierały się o górną rurę karkową drabiny paszowej, co nie zachęcało ich do przebywania przy stole paszowym i pobierania jak największej ilości TMR-u, dlatego rurę karkową wysunęliśmy ok. 20 cm w stronę stołu paszowego. Nastąpiła znaczna poprawa, ale dziś widzę, że to wychylenie rury ograniczającej powinno być jeszcze większe – przyznał Grzegorz Czarnecki, dla którego pobranie TMR-u ma kluczowe znaczenie w budowaniu wydajności, a właściwe utrzymaniu wysokiej wydajności, bo ta jest tu na średnim poziomie 12 tys. kg mleka. To wynik plasujący stado ze wsi Patory w krajowej czołówce.

Woda do paszowozu

– Nasza przeciętna krowa dziennie pobiera aż 62 kg dawki TMR, zatem musi spędzić przy stole paszowym odpowiednią ilość czasu w dość komfortowych warunkach. Ponadto TMR musi być smakowity, no i co ważne, nie może być przesuszony, dlatego dodajemy od 200 do 300 l wody na jeden wóz paszowy. Ten zabieg nie tylko zwiększa pobranie TMR-u, ale także powoduje oklejenie się pasz treściwych na paszach objętościowych i krowy nie mogą ich selekcjonować – stwierdził Grzegorz Czarnecki.
W skład dawki TMR z...
Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 15:21