StoryEditorWiadomości rolnicze

Schemat nawożenia startowego rzepaku

06.03.2020., 12:03h
Azot startowy trzeba podać wcześnie, a całą wiosenną jego dawkę uzależnić od ocenionego potencjału plonotwórczego po zimie i po uszkodzeniach wiosennymi przymrozkami. Bardziej precyzyjną dawką azotu od tej wynikającej z zakładanego plonu można określić na podstawie badania zasobności gleby w azot mineralny. Słowo wcześnie jest kluczowe, a najlepiej, gdyby azot był w zasięgu systemu korzeniowego w chwili wznowienia wiosennej wegetacji.

Każdy rolnik wie też, że sztywna data od 1 marca jest nieracjonalna i mija się z dobrą praktyką rolniczą. Dlatego też z niecierpliwością czekamy na zezwolenie stosowania azotu wcześniej, o co zabiega Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych.

Podejście indywidualne
Właściwie co gospodarstwo to inna jest taktyka nawożenia azotem i w każdym kupowane są inne nawozy azotowe. Można byłoby o tym mówić w nieskończoność i udowodnić zasadność każdego, choć różniącego się istotnie zalecenia nawożenia azotem. Dlatego na przekór tytułowi – schematów nawożenia startowego rzepaku nie ma. Precyzyjna dawka azotu startowego może być dokładnie określona na podstawie testu N-min, czyli pomiaru zawartości azotu mineralnego w warstwie gleby 0–90 cm. Analizę gleby na zawartość N-min przeprowadzają Stacje Chemiczno- Rolnicze. Można ograniczyć się do oznaczenia rezerw mineralnego azotu w warstwie 0–60 cm.

Jeżeli założymy wielkość plonu nasion rzepaku 3,5 t na hektar, to zalecana dawka N wynosi 210 kg na hektar. Należy od tego odjąć ilość N-min w warstwie 0–60 cm. Jeżeli wynosi np. 70 kg N na hektar, to dawką wiosenną azotu powinno być 140 k...

Pozostało 72% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 19:25