StoryEditorWiadomości rolnicze

Wieś jak smartfon – co mieszkańcy zyskają na SMART wsi?

24.07.2020., 12:07h
„Tygodnik Poradnik Rolniczy” i Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN wspólnie stworzyły Polskie Centrum Smart Villages. Tylko czym jest smart village (pol. inteligentna wieś) czy, jak my to nazywamy, SMART wieś? Co może dać przeciętnemu mieszkańcowi niewielkich miejscowości w Polsce?

Jak wytłumaczyć, czym jest SMART wieś? Chyba najlepiej poprzez porównanie z… telefonem. Jeszcze nie tak dawno, bo w latach 90. ubiegłego wieku, telefon miał tarczę do wykręcania numeru i służył wyłącznie do rozmowy z drugą osobą. Później pojawiły się telefony komórkowe – wielkie jak pustak. Z czasem komórki zaczęły się zmniejszać i zyskiwały nowe funkcje: wysyłanie SMS-ów, co było małą rewolucją w komunikacji, ale także gry, jak choćby słynny wąż. Obecnie telefon komórkowy, a właściwie smartfon, pozwala nie tylko na rozmowy telefoniczne i wysyłanie wiadomości tekstowych, ale także umożliwia robienie zdjęć i nagrywanie filmów, słuchanie muzyki, przeglądanie portali internetowych i Facebooka czy innych portali społecznościowych. Smartfon może też zastąpić nawigację samochodową, tłumacza czy pogodynkę. A to tylko część z funkcji współczesnych telefonów komórkowych.

Podobnie jest z wsią. Kiedyś wieś była głównie terenem zamieszkiwanym przez rolników i osoby ich obsługujące, jak kowal czy młynarz. Jednak z czasem zarówno rolnictwo, jak i obszary wiejskie zaczęły się zmieniać. Coraz większa mechanizacja rolnictwa,...

Pozostało 71% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 13:06