StoryEditorWiadomości rolnicze

Z niemowlęciem powoli i wysoko

24.07.2020., 12:07h

Jeśli małe dzieci mają prawidłowo rozwijać umiejętności językowe, tak naprawdę prawidłowego mówienia trzeba nauczyć ich rodziców. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy.

Badacze z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle w USA nie przyglądali się jednak tak zwanej pieszczotliwej mowie, którą zwykle stosujemy, zwracając do niemowląt i małych dzieci. Taka mowa najczęściej składa się z dziwacznych dźwięków i pozbawionych sensu słów. Zamiast tego badacze wzięli pod lupę język, zwany parentese, czyli w wolnym tłumaczeniu – mową rodzicielską. To prawidłowa mowa z przedłużonymi samogłoskami i momentami przesadzonym i wyższym tonem. To bowiem przyciąga uwagę niemowląt i prowokuje je do odpowiadania.

– Wiemy, że używanie mowy rodzicielskiej wiąże się z lepszymi umiejętnościami językowymi u dzieci, ale ciągle nie wiemy, dlaczego tak się dzieje – powiedziała Patricia Kuhl, jedna z dyrektorów Instytutu Nauk o Mózgu i Uczeniu się na wspomnianym uniwersytecie.

Dodała, że podejrzewa się, że mowa rodzicielska ma taki wpływ ze względu na proste struktury i obecność przesadzonych dźwięków. Co robić, by dzieci ją słyszały? Szkolić rodzicó...

Pozostało 39% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 20:12