StoryEditorWiadomości rolnicze

Ochronę trzeba zmienić i dopasować do zmian agroklimatu

15.07.2020., 10:07h
Wycofanie niektórych triazoli jest wielkim ograniczeniem możliwości ochrony i możliwości przeciwdziałania odporności, a dostosowywanie ochrony do widocznych zmian agroklimatu musi uwzględniać także adaptację patogenów, a to wymaga stałego ich monitroringu. Newralgicznym momentem, na którym trzeba się skupić w ochronie jest okres jesiennej wegetacji i moment ruszenia wegetacji wiosną. Z dwóch ostatnich sezonów płyną przesłanki do tego, aby zabieg wiosenny T0 często rekomendowany (zalecany), stał się obligatoryjnym zabiegiem ochrony z powodu silnych jesiennych infekcji chorobami podstawy źdźbła oraz mączniakiem i rdzą brunatną. Ze względu na dużą plastyczność patogenów aktualnym priorytetem ochrony zbóż wiosną br. powinno być wykonanie zabiegu T1.

Mniej więcej takie wnioski płyną z wykładu dr hab. Marty Damszel z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pt. Adaptacja ochrony zbóż do zmian agroklimatu” wygłoszonego na konferencji zimowej Syngenta w Ciechocinku. Wyzwaniem w zbliżającym się sezonie będzie w ochronie roślin wycofanie wielu substancji czynnych i wielu środków ochrony roślin, a także dopasowanie kurczących się możliwości ochrony do zmian agroklimatu.

Dużo znaków zapytania
Dr hab. Marta Damszel postawiła na początku wykładu kilka pytań i starała się na nie odpowiedzieć. Pierwsze, to czy rzeczywiście mamy w Polsce na przykładzie woj. kujawsko-pomorskiego do czynienia ze zmianą klimatu, czy ze zmianą pogody? Jak stres termiczny i wodny oddziałuje na wzrost i rozwój roślin oraz na fizjologię na poziomie fotosyntezy? Czy to wszystko ma wpływ i jaki na biologię grzybów patogenicznych, z którymi w każdym sezonie wegetacyjnym zmagamy się i próbujemy je ograniczyć? Jak duży wpływ na możliwości ochrony roślin wywrze ograniczenie dostępności środków ochrony wynikające z wycofywania substancji czynnych? Jak elastycznie adaptować ochronę zbóż przy tych zmianach w tym sezonie i na co zwracać uw...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 16:48