StoryEditorWiadomości rolnicze

Mikroelementy są bardzo ważne

29.03.2021., 15:03h
Jarosław Kesler w swoim płodozmianie około 1/3 areału przeznacza pod uprawę rzepaku ozimego. Jego zdaniem, jest to roślina z ogromnym potencjałem, ale wymaga odpowiedniej pielęgnacji i zapewnienia wszystkich składników pokarmowych zarówno makro-, jak i mikroelementów.
mazowieckie.
Przygotowanie pola pod uprawę rzepaku zaczyna się od zastosowania brony talerzowej na ściernisku po zbożach. Przed orką wysiewane są nawozy NPK. Zazwyczaj stosowany jest nawóz zbliżony składem do Polifoski 6 w dawce 300 do 350 kg na ha. Następnie wykonywana jest orka razem z wałem zagęszczającym. Zagęszczenie gleby zmniejsza parowanie wody.

NPK pod pług

– Miałem dylemat w kwestii wyboru terminu stosowania nawozu wieloskładnikowego przed siewem. Niektórzy twierdzą, że lepiej jest wysiać nawóz NPK przed orką, a inni, że po. Stwierdziłem, że przy występujących ostatnio suchych latach lepiej wysiać go przed orką. Dzięki temu rzepak szuka głębiej składników pokarmowych w glebie i lepiej się ukorzenia. Daje to możliwości czerpania wody z głębszych warstw w okresie jej niedoborów. Siew jest zabiegiem, którego już nie możemy powtórzyć ani poprawić, czyli musi być zrobiony bardzo dobrze. Także nawożenie startowe musi być odpowiednie. Ponadto zawsze jesienią stosuję pełne nawożenie mikroelementowe – mówi Jarosław Kesler.
Plantator pierwszą dawkę mikroelementów stosuje jesienią razem z zabiegiem skracania, czyli w fazie ...
Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. grudzień 2024 01:43