StoryEditorWiadomości rolnicze

Ściśle określony podział obowiązków

24.05.2021., 13:05h
Alina i Robert Liniewicz prowadzą mleczne gospodarstwo od 1994 roku. Rodzicom pomoga też syn Arkadiusz. Każdy z członków rodziny ma swój zakres obowiązków, ktory ułatwia pracę i prowadzenie gospodarstwa. Pani Alina obsługuje systemem zarządzania stadem Alpro, firmy DeLaval, zarządza stacją paszową i finansami gospodarstwa. Pan Robert z synem zajmuje się produkcją roślinną i przygotowaniem paszy dla zwierząt.

warmińsko-mazurskie

Od lat wielkość stada utrzymywana jest na stałym poziomie i liczy około 150 sztuk bydła, w tym 80 krów, objętych oceną użytkowości mlecznej, których średnia wydajność wynosi 10 800 kg mleka.


Państwo Liniewiczowie chwalą sobie system zarządzania stadem.

– Jest on źródłem bardzo szczegółowych informacji, ale konieczne jest na bieżąco wprowadzanie danych na temat poszczególnych sztuk – wyjaśnia Alina Liniewicz, obsługująca system od 14 lat. Tylko wówczas system będzie dużą pomocą przy prowadzeniu stada. – Szczegółowa analiza informacji umożliwia nam śledzenie każdej sztuki, jej wydajności, stanu zdrowia i wszelkich anomalii. Dzięki temu szybciej możemy podjąć decyzję co robić z daną sztuką, czy może potrzebna będzie pomoc weterynarza? System Alpro pozwala nam precyzyjnie zaplanować także późniejsze działania – wylicza właścicielka.

Stado laktacyjne nie jest podzielone na grupy żywieniowe, a na stół paszowy trafia dawka zbilansowana na produkcję 30 l mleka. Od kilku lat hodowcy korzystają z wiedzy i doświadczenia niezależnego doradcy żywieniowego Tomasza Maleckiego, który z 8 tys. kg "zrobi...

Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 15:35