StoryEditorWiadomości rolnicze

Gdy kwitną sady

01.06.2021., 10:06h
Pestkowe drzewa owocowe już zakończyły swój spektakl, pozostały jeszcze drzewa ziarnkowe, czyli jabłonie czy grusze. Pomimo że kwitnienie trwa, ogrodnik wciąż musi mieć oczy otwarte i sprawdzać czy wszystko w porządku. Czy drzewa nie są zasiedlone przez szkodniki bądź nie zagrażają im choroby grzybowe.

Najgroźniejszą chorobą jest oczywiście parch, który jest szczególnie aktywny podczas wilgotnej i chłodnej wiosny. Czasem zachodzi potrzeba rozpoczęcia walki z tym patogenem już w fazie mysiego uszka, ten czas co prawda minął, ale nie jest jeszcze za późno. Wg starego powiedzenia: lepiej późno niż wcale.

U jabłoni i grusz
w okresie kwitnienia

ważny jest zatem oprysk na parcha. Zabieg wykonuje się od początku kwitnienia a później ponawiamy go z częstotliwością co 7 do 14 dni zależnie od konieczności aż do początku dojrzewania owoców. Jeśli o chorobach mowa, to ważna jest również ochrona jabłoni przed szarą pleśnią. W tym przypadku oprysk wykonujemy dwukrotnie w czasie wegetacji roślin. To również pora na wykonanie oprysku na mączniaka prawdziwego, ale tylko wówczas jeśli wystąpił w roku ubiegłym. Pod koniec kwitnienia drzew, czyli w fazie opadania płatków kwiatowych należy wykonać zabieg zwalczający owocnicę jabłkową. W każdym z tych przypadków warto wykorzystać do ochrony sadu gnojówkę ze skrzypu. Na 10 l wody potrzeba 1 kg ziela. W plastikowym naczyniu zalewamy ziele wodą i odstawiamy pod przykryciem w ciepłe i zacienione miejsce, pamiętając o codziennym przemi...

Pozostało 64% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. grudzień 2024 00:32