StoryEditorWiadomości rolnicze

Jak prowadzić jęczmień hybrydowy, a jak populacyjny

17.08.2021., 17:08h
Potencjał plonotwórczy jęczmienia ozimego jest wysoki, przy czym uprawiając odmiany hybrydowe możemy oczekiwać więcej.

Zaraz wejdziemy w niuanse agrotechniczne hybryd i odmian populacyjnych. Warto zaznaczyć na początku, że poza jedynym mankamentem, którym jest najniższa zimotrwałość jęczmienia ze zbóż ozimych, gatunek ten najlepiej wykorzystuje zapasy wody zimowej i dość dobrze radzi sobie z suszą. Ucieka przed skutkami letniej suszy bo schodzi z pola najwcześniej. Jest najlepszym przedplonem dla rzepaku ozimego.

Hybryda wybaczy opóźniony siew

A teraz przejdźmy do różnic w agrotechnice między odmianami hybrydowymi a populacyjnymi. Już na etapie rozważania stanowiska pod jęczmień, które powinno mieć uregulowany odczyn pH gleby, rysuje się pierwsza różnica między odmianami populacyjnymi a hybrydowymi. Wg informacji hodowców, zaletą hybryd jest, że mogą być z powodzeniem uprawiane na glebach lżejszych niż odmiany populacyjne, pod warunkiem, że nie są zakwaszone. Warto dodać, że hybrydy są także średnio zdrowsze niż odmiany populacyjne i znacznie efektywniej wykorzystują składniki pokarmowe, zwłaszcza azot.

Kluczowy dla dobrego przezimowania roślin jęczmienia i zbudowania odpowiedniego potencjału plonowania jest termin i gęstość siewu. Termin siewu...

Pozostało 71% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 14:09