StoryEditorWiadomości rolnicze

Przewodność przydatnaw walce z mastitis

26.10.2021., 21:10h
Czas doju, średnia ilość dojów na dobę, ilość udojonego mleka, przewodność mleka oraz prawdopodobieństwo wystąpienia rui to cenne informacje, które Patryk Chojnicki przegląda dwa razy dziennie, rano i wieczorem, w postaci raportów utworzonych przez system komputerowy współpracujący z dwoma robotami udojowymi Lely Astronaut.
kujawsko-pomorskie

– Robot udojowy monitoruje przewodność mleka w każdej dojonej ćwiartce. Np. krowa, która teraz się doi ma przewodność w poszczególnych ćwiartkach od 69 do 73. Są to wartości normalne, natomiast każda krowa, która ma przewodność od 80 wzwyż jest zagrożona ryzykiem wystąpienia mastitis. Jeśli robot zarejestruje taką wartość, to nas alarmuje i musimy bacznie obserwować podejrzaną krowę – powiedział Patryk Chojnicki. – Jak mocno mastitis wpływa na straty w mleku pokazuje przykład jednej z naszych sztuk. Jeszcze kilka dni temu miała przewodność mleka na normalnym poziomie i dawała 42 l na dzień, po czym nagle przewodność wzrosła do ponad 100, okazało się, że jest to dość ostre zapalenie i nagle uzysk mleka spadł do 6 l. Na szczęście dzięki mierzeniu przewodności to zapalenie szybko wychwyciliśmy, wdrożyliśmy leczenie i mamy duże szanse na wyzdrowienie tej konkretnej sztuki – kontynuował rolnik.

Częsty dój stymuluje mleczność

Co do wykrywania rui to system Lely uwzględnia 3 czynniki: wzrost aktywności ruchowej, spadek mleka i zmniejszone pobranie paszy, co zdaniem Patryka Chojnickiego przekłada się n...

Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 17:44