StoryEditorWiadomości rolnicze

Mniej paszy, a więcej mleka

02.11.2021., 10:11h
Czy jest możliwe, aby ograniczenie zużycia paszy treściwej szło w parze ze wzrostem wydajności mlecznej i jeszcze do tego pozytywnie wpłynęło na zdrowotność krów? Okazuje się, że tak, a można to zaobserwować w stadzie Stanisława Galikowskiego.
pomorskie

– W ostatnim roku zanotowaliśmy dynamiczny wzrost mleczności naszych krów, których średnia wydajność laktacyjna liczona z oceny przekroczyła 10 tys. kg mleka. Jednocześnie tniemy koszty poprzez ograniczenie podaży najdroższych pasz treściwych. Jest to możliwe dzięki zamontowaniu stacji paszowej GEA oraz lepszemu zbilansowaniu pasz, co pomogło w większym stopniu wykorzystać potencjał genetyczny naszych krów. Do takich zmian przekonali mnie doradcy żywieniowi Marcin Mróz oraz Sebastian Fosiński z firmy EKOPLON, z którymi współpracujemy od kilku lat – powiedział Stanisław Galikowski dodając, że wcześniej pasza treściwa w całości trafiała do TMR-u, do którego dostęp miały wszystkie krowy, również te kończące laktację, produkujące już stosunkowo mało mleka. To prowadziło do ich zapasania i problemów w okresie okołoporodowym. Obecnie TMR ustawiony jest na produkcję dzienną 25 kg mleka, a wydajniejsze krowy premiowane są na stacji paszowej.

Analiza przed skarmianiem

– Precyzyjne żywienie ze stacji paszowej wedle aktualnej wydajności i zaawansowania laktacji przekłada się na lepsze wykorzystanie paszy treściwej, a więc ...

Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 02:41