StoryEditorWiadomości rolnicze

Spójrz mi w oczy

24.11.2021., 15:11h
W wieku do 7–8 lat uważamy konia za młodego, następnie przychodzi końska dorosłość. Starość następuje po 20. roku życia. A każdy dzień po 25. roku życia konia jest darem od Boga. Oczywiście każdy koń jest inny, tak jak i my ludzie. Zachorować może koń młody, a 22-letni będzie jeszcze chodził w teren i można na nim spokojnie jeździć.

Przychodzi jednak taki moment, kiedy zauważamy siwiznę na sierści, prosty i miękki grzbiet zaczyna się nieco zapadać, a i chód staje się nie taki jak był, jakby mechanizm napędzający spowolniał. W jaki sposób mamy opiekować się naszym starszym już koniem, który tyle lat dla nas pracował?

U starszych koni bardzo często pojawiają się choroby układu krążenia (np. zastoinowa niewydolność serca, zwyrodnienie zastawek, tętniaki aorty i przetoki), kolejną bardzo często występującą chorobą jest zespół Cushinga, czyli mówiąc prostszym językiem zaburzenie endokrynologiczne związane z nadczynnością kory nadnerczy. Zapalenia oraz zwyrodnienia stawów i klasyczny ochwat (u starszych koni może być chorobą towarzyszącą przy zespole Cushinga). Nie można też zapomnieć o chorobach zakaźnych. Starsze konie są mniej odporne na wszelkie infekcje, co związane jest z ogólnym osłabieniem organizmu. Bardzo ważne jest, abyśmy zapewnili mu: odpowiednie żywienie przystosowane do wieku i potrzeb, regularną profilaktykę przeciwpasożytniczą, szczepienia i wizyty lekarskie. Również ruch musimy dostosować do konia. Niezwykle ważne jest, abyśmy pamiętali o odpowiedniej zbilansowanej diecie. Naj...

Pozostało 73% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. grudzień 2024 07:13