StoryEditorWiadomości rolnicze

Racjonalnie, to dwa tygodnie przed ruszeniem wegetacji

09.02.2021., 08:02h
W tym roku na zmianę przepisów i uelastycznienie terminów stosowania nawozów azotowych raczej nie ma co liczyć. A jeżeli nie, to pamiętajmy, że zgodnie z prawem, startowe dawki azotu można będzie stosować minutę po północy 1 marca br.
Faktem jest też, że po łagodnej jesieni i zimie prawie do połowy stycznia br. normalność pogodowa w polskim klimacie wyjątkowo powróciła. Popadał śnieg, a temperatura minimalna w nocy z 17 na 18 stycznia dobijała lokalnie w północno-wschodniej Polsce do granicy minus 30°C. Na szczęście dla ozimin trwało to krótko i pod okrywą śniegu. Patrząc na prognozy, wiosna w połowie lutego raczej nie ruszy i być może startowa dawka azotu od 1 marca będzie wysiana w rozsądnym terminie. Niemniej, przepis nie pozostawia rolnikom wyboru i możliwości nawożenia startowego w najbardziej racjonalnym, bezpiecznym i skutecznym terminie.

Wystarczy 30 kg N, ale wcześnie

Racjonalnie i w zgodzie z Dobrą Praktyką Rolniczą powinno się zastosować dawkę startową w takim terminie, aby w momencie ruszenia wegetacji azot był w zasięgu systemu korzeniowego zbóż. Z badań wynika, że aby azot z szybkich form saletrzanych mógł się przemieścić do zasięgu korzeni powinien być zastosowany ok. 2 tygodnie przed ruszeniem wiosennej wegetacji. Termin aplikacji jest przy tym zdecydowanie ważniejszy od zastosowanej porcji startowej (wystarczy 30 kg N/ha), bo i tak prawie standardowo po dwóch tygo...
Pozostało 71% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 20:18