StoryEditorWiadomości rolnicze

Łubin lekarstwem dla gleby

09.02.2021., 08:02h
Jesteśmy w powiecie bartoszyckim, gdzie w strukturze zasiewów dominują zboża i rzepaki. Na lepszych, ciężkich glebach rolnicy od kilku lat wzbogacają płodozmian uprawą bobiku i grochu, żeby przerwać monokulturę zbożową. Na słabszych i mniej wymagających coraz częściej pojawia się łubin.
warmińsko-mazurskie
Rozważając siew łubinu warto wiedzieć, że nie każdy łubin ma niższe wymagania glebowe. Łubiny wąskolistne wymagają lepszych gleb klasy IIIa, IIIb oraz IVa i IVb. Mniejsze wymagania glebowe mają łubiny żółte. Najlepiej czują się na glebach o pH 5–6, natomiast nie lubią gleb o odczynie obojętnym i zasadowym.

Przeczytał i zaczął uprawiać

Na Listach Odmian Zalecanych dla poszczególnych województw prym wiodą łubiny wąskolistne. W województwie warmińsko-mazurskim w 2020 roku na LOZ widniało 8 odmian łubinów wąskolistnych: Bolero, Samba, Tango, Koral, Neron, Roland, Wars i Homer, z których tylko Homer jest odmianą samokończącą. Rekomendowane dla powyższego województwa odmiany łubinów żółtych to Bursztyn i Puma.
Marek Tatarczak w tym roku będzie siał łubin wąskolistny w swoim gospodarstwie po raz szósty. Skąd pomysł na uprawę łubinu? – Kiedyś w opracowaniu znanego profesora wyczytałem, że łubin jest lekarstwem na gleby, które przestają rodzić. Poszukałem więcej informacji na temat łubinów i ich możliwości, poczytałem. I zacząłem o tej uprawie myśleć, nie pod kątem typowo biznesowym: opłaca się, czy nie opłaca, ale rz...
Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 20:34