StoryEditorWiadomości rolnicze

Dbałość o glebową materię organiczną wpisuje się w Zielony Ład

25.02.2021., 15:02h
Produkcja rolna prowadzona w sposób niedegradujący środowiska naturalnego to jedyny sposób, by utrzymać dobre plony roślin w obliczu zmian klimatu oraz pozostawić je przyszłym pokoleniom. Złożoność wyzwania, jakim jest opanowanie zmian klimatycznych ma charakter priorytetowy nie tylko ze względów ekonomicznych, ale głównie środowiskowych.
Na pierwszym planie należy postawić odkładaną przez lata dbałość o glebę, najważniejszy warsztat rolnika. Od gleby wszystko zależy. Z jakością gleby nierozłącznie związana jest w niej zawartość materii organicznej. Dbałość o glebową materię organiczną wpisuje się w idę Zielonego Ładu (COM(2019)640).

Wyhamować mineralizację

Z badań naukowych wynika, że w ciągu 150 lat temperatura na całej planecie wzrosła średnio o 0,7°C, co skutkuje stele obserwowanymi w ostatnich latach anomaliami pogodowymi w postaci powodzi przeplatających się naprzemiennie z suszami. Zjawiska takie niszcząc uprawy wpływają na obniżenie plonowania roślin uprawnych, a w efekcie na wydajność zbiorów. W Polsce dodatkowo sytuację pogarsza wciąż duże zakwaszenie gleb i niska zawartość glebowej materii organicznej. Troska o zawartość materii organicznej w glebie jest zatem priorytetowa.
O zawartości materii organicznej w glebie decydują czynniki środowiskowe – ilość opadów atmosferycznych oraz temperatura powietrza, zwłaszcza w okresie wegetacyjnym, właściwości fizykochemiczne i odczyn gleby, jak również stopień nasilenia antropopresji, np. wszystkie zabiegi, któ...
Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 20:07